Ankara'ya 'Sağlık Serbest Bölgesi'

TÜGİAD Ankara Başkanı Türker Naslı, "Sağlık Serbest Bölgelerinin" kurulacağı iller arasında mutlaka Ankara'nın da düşünülmesi gerektiğini bildirdi

Ankara'ya 'Sağlık Serbest Bölgesi'

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Türker Naslı, Türkiye'de 663 sayılı KHK ile ile önü açılan "Sağlık Serbest Bölgelerinin" kurulacağı iller arasında mutlaka Ankara'nın da düşünülmesi gerektiğini bildirdi.

Ankara ve sağlık turizmi potansiyeli
Türker Naslı yaptığı açıklamada, 80'i aşkın hastanesi ve köklü bir geçmişe sahip tıp fakülteleri ile Ankara'nın, sağlık sektöründe güçlü bir alt yapıya, önemli bir birikime sahip olduğunu belirtti. Ankara'da 36 devlet, 11 üniversite hastanesi ve 35 özel olmak üzere toplam 82 hastanenin hizmet sunduğunu belirten Naslı, bunlardan 7'sinin, ABD merkezli Joint Commission International (JCI) tarafından akredite edildiğine işaret etti. Naslı, "Bir hastanenin uluslararası standartlarda hizmet verdiğini gösteren JCI akreditasyonu, sağlık turizmi açısından büyük önem taşımaktadır. Ankara, Türkiye'deki toplam JCI akreditasyonuna sahip hastaneler içinde yüzde 14, tüm dünyada da yüzde 1.4 pay almaktadır ki bu oldukça yüksek bir oran ve önemli bir kapasite demektir" dedi.

100 milyar dolarlık bir pazar
Naslı, dünya genelinde yıllık sağlık harcamalarının ortalama 5,5 trilyon doları geçtiğini, sağlıkla ilgili ekonomik ve turistlik hareketlerin dünyada 100 milyar doların üzerinde bir pazar ortaya çıkardığını belirtti. Hindistan, Kosta Rika, Macaristan, Litvanya, İsrail, Ürdün, Tayland, Malezya, Güney Afrika, Küba ve Malta gibi ülkelerin sağlık turizmi pastasından büyük aldığına işaret eden Naslı, Türkiye'nin bu alandaki güçlü kapasitesinin harekete geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ankara sağlıkta silikon vadisi olabilir
Naslı, Sağlık serbest bölgelerinin, ülkeyi sağlık alanında bölgesel bir cazibe merkezi haline getireceğini, yabancı sermaye ve yüksek tıbbi teknoloji girişinin hızlanacağını belirtti. İstanbul, Antalya ve Bursa "Sağlık turizminin geliştirileceği üç il" olarak seçilirken, hem medikal sağlık turizmi hem de termal sağlık turizmi alanındaki potansiyeli dolayısıyla Ankara'nın varlığının göz ardı edilemeyeceğini ifade etti. Başkent'in Türkiye'de sağlık turizminin de başkenti ve dünya çapında dev bir sağlık merkezi haline gelebileceğini vurgulayan Naslı, "Ankara sağlıkta silikon vadisi olabilir" dedi.