Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Eylül'de açılıyor

Son rötuşların yapıldığı Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Eylül ayı tamamlanmadan hizmete açılacak.

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Eylül'de açılıyor

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı için geri sayım başladı.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, projenin işlerinin bütünüyle tamamlandığını belirterek: "Son rötuşlar yapılıyor. Yeni garımız, Eylül ayı sonunda hizmete gerecek..:" dedi.

Avrupa'dan Asya'ya kesintisiz demiryolu hattı
Yaptığı açıklama ile devam eden ve planlanan projeler ile birlikte Türkiye'nin merkez haline geleceğini ve yüksek hızlı tren işletmeciliğinde dünyanın 8. ülkesi konumunda bulunduğunu belirten Arslan, bu hattın Marmaray ile bütünleşerek Avrupa'da Asya'ya kesintisiz ulaşım olanağının hayat bulduğunu söyledi. Arslan, bugün itibarıyla Ankara'dan Pendik'e kadar ulaşımın kesindisiz biçimde gerçekleşebildiğini ve Pendik-Ayrılıkçeşme hakkındaki inşaat çalışmalarının da devam ettiğini belirterek şu bilgileri verdi:

 

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı Eylül'de açılıyor

 

- Kazlıçeşme-Halkalı hattı iyileştirme çalışmaları sürüyor. Hatta kısmi bir gecikme var. Yüklenicilerden kaynaklanan sıkıntılar oldu.

- Pendik-Ayrılıkçeşme hattı 2018 yılında hizmete alınacak. Burada 3 hat olacak. 2 hat Marmaray'ın devamı olan metrolarda kullanılacak. 1 hat ise anahat yüksek hızlı terenlere verilecek.

- 2018 yılında, Ankara'dan hareket eden YHT; önce Pendik, sonrasında da Haydarpaşa'ya girebileceği gibi, Marmaray hattını kullanarak kesintisiz biçimde Avrupa'ya ulaşabilecek. 

- Ankara-İzmir Demiryolu porjesi: Çalışmalar sürüyor. İzmir denizaşırı ülkelere dönük liman trafiği açısından büyük önem taşıyor.

- İstanbul-İzmir Otoyolu projesi: 2018 yılında bütünüyle tamamlanacak. 

Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı
Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılacak olan Ankara Hızlı Tren Garı, 21 bin 600 metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacaktır. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak.

Cengiz İnşaat hakkında
1987 yılında kurulan Cengiz İnşaat ve Ticaret A.Ş. otoyol, köprü, viyadük, tünel, metro, demiryolu, baraj ve hidroelektrik santraller, havalimanı, liman, enerji santrali ve enerji, sulama ve su temini projeleri, sanayi tesisleri, şehir altyapısı, otel, bina ve tesis inşaatı ile ilgili tüm altyapı ve üstyapı alanlarında çok sayıda çalışmanın altına imzasını attı.  Son 8 yıldır “ENR En İyi 225 Uluslararası Müteahhit" listesinde bulunan ve e 2013 yılındaki listede 127. sırada yer alan firma aynı zamanda “ENR En İyi 400 Global Müteahhit” listesindeki 14 Türk Müteahhidi arasında da ikinci sıradaki konumunu da koruyor