Anti damping soruşturmasından vergi çıktı!

Türk inşaat çeliği ihracatçıları ABD’nin açtığı anti-damping soruşturmasından düşük marjla çıkarken, Türk borucularına geçici vergi geldi

Anti damping soruşturmasından vergi çıktı!

22 Nisan 2014 / Emlakwebtv
Türk çelik ürünlerine karşı Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) anti damping soruşturmalarının ardı arkası kesilmiyor. ABD’li üreticilerin Türk çelik ürünlerini bir tehdit olarak görmesi soruşturmaların en önemli sebebi. ABD Ticaret Bakanlığı, “Demir ve Alaşımsız Çelikten Çubuklar” için başlattığı anti-damping soruşturmasının ön sonucunda Türk çelik sektörü şirketlerinden birinde düşük oranda damping-marjı tespit etti. Ayrıca ABD, Türkiye’den gelen OCTG borularına ilişkin açtığı telafi edici vergi soruşturmasına ilişkin ön kararında Türk şirketlerinin devlet desteği aldığı görüşüne vardı.

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemiz ve Meksika menşeli “Demir ve Alaşımsız Çelikten Çubuklar” ithalatına karşı 4 Eylül 2013 tarihinde bir anti-damping (AD) ve telafi edici vergi soruşturması başlatılmıştı. 19 Şubat 2014 tarihinde alınan resmi yazıda ABD Ticaret Bakanlığı devlet sübvansiyonu ile ilgili soruşturmanın ön sonuçlarını açıklamış ve örneklemeye konu olan firmalar için de sübvansiyon oranlarını "de minimis" (önemsiz, yüzde 0) bulmuştu.

ABD’nin aynı ürünler için başlattığı anti-damping davası için ise karar 18 Nisan 2014 tarihinde imzalandı. Türk şirketlerinden Habaş için yüzde 0 damping marjı bulunurken İçdaş için yüzde 2,64 oranında düşük bir marj tespit edildi. Meksika şirketlerinde ise yüzde 10,66 ila 66,7 oranlarında damping marjı olduğu kararına varıldı.

Türk borucularına geçici vergi geldi
Türk çelik sektörünün diğer ihracat kalemleri arasında yer alan OCTG borular için ABD Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre Türk çelik boru üreticilerinden Borusan’ın Erdemir’den aldığı coil/rulo fiyatının piyasa fiyatlarından düşük olması ve Erdemir’in devlet kontrolünde olduğuna hükmedilmesi sonucu Borusan şirketine yüzde 25.76 oranında ve Tosçelik şirketine ise yüzde 1.67 oranında geçici vergi konulmasına karar verdi.

Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci karara ilişkin açıklamasında “ABD Ticaret Bakanlığı 19 Şubat 2014 tarihinde sübvansiyon ile ilgili soruşturmanın ön sonucunda Türk çelik sektörünün devlet desteği almadığı görüşüne varmıştı. Şimdi ise inşaat çeliği ile ilgili anti-damping soruşturmasının ön kararında Türk firmasından birinde çok düşük bir damping marjı tespit etti. Ancak bu henüz ön karar, şu andan itibaren inşaat çeliği soruşturmalarıyla ilgili araştırmaların yapılması ve tarafların iddianamelerinin dinlenmesi süreci başlayacak. Eylül ayı gibi de kesin sonuçların açıklanması beklenmektedir. Geçtiğimiz günlerde 31 senatörün ABD Ticaret Bakanlığına vergi konulmasına yönelik gönderdiği mektuba rağmen, ABD’nin adil bir yargılama yapacağına ve kararın damping yapmadığımız için lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz. Temennimiz iki ülke arasındaki ticaretin haksız engellere takılmadan serbestçe devam etmesidir.” dedi.

Namık Ekinci, ABD’deki Türk çelik boruları hakkındaki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini belirterek “Bu karar da henüz kesinleşmiş bir karar değildir. Bu sonuçlar ön bir araştırmanın sonuçlarıdır. 15 Temmuzda yapılacak olan dinleme toplantısından sonra kesin karara varılacaktır. Biz bu konuda da ABD Ticaret Bakanlığının adil yargılama yapacağına ve kararın inşaat çeliğinde olduğu gibi lehimize sonuçlanacağına inanıyoruz” dedi.