Arsa tapu harcı hesaplama

Arsasını satmayı düşünenler için arsa tapu harcı hesaplama konusuna açıklık getirdik.

Arsa tapu harcı hesaplama

Arsa satacak ya da alacaklar, 'arsa tapu harcı hesaplama' yöntemini bilmiyorsanız, sizin için konuya netlik kazandıralım istedik. Gayrimenkul satışlarında olduğu gibi arsa satışlarında da bir dizi tapu işlemini yaptırmanız gerekiyor. Tapu harcı da bu işlemlerden biri. Arsa alım-satımının yasal bir zemine oturtulması için harcın ödenmesi şart. Peki arsa tapu harcı hesaplamayı nasıl yapacaksınız?

Öncelikle belirtelim ki, 2015 yılının tapu harcı oranları daha belli olmadı. Fakat arsa için 2014 yılının tapu harcı oranlarına bakarak bir hesaplama yapmak istersek eğer; satış bedelinin binde 20'si oranında bir tapu harcı ödemesi yapılır. Tabi burada önemle dikkat edilmesi gereken nokta ise, bu oranın hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenecek olması. Yani arsa alım-satımında gerek alıcı gerekse satıcı ayrı ayrı binde 20'şerlik tapu harcı ödemekle yükümlüler. Bu kural ışığında, örneğin 100 bin TL'ye arsa satışı yapılacaksa, toplam 2 bin TL'lik bir harç ödemesi yapılacaktır.

Arsa tapu işlemleri

Arsa alım-satımında tapu dairesinde gerçekleştirilecek tapu işlemleri için öncelikle temin edilmesi gereken belgelerde bulunuyor. Bu belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

*Alıcının 2 adet vesikalık fotoğrafı, kimlik aslı ve fotokopisi,

*Satıcının 1 adet vesikalık fotoğrafı, kimlik aslı ve fotokopisi ile temiz belgesi.

Hatırlatmamız gereken bir diğer husus ise, tüm bu belgeleri temin ettikten sonra alıcı ve satıcının beraber tapu dairesine giderek, işlemleri gerçekleştirmesidir.