Artvin'den Boğaziçi'ne "termik santralin" öldüren yüzü

Boğaziçi Üniversitesi'nde sürmekte olan İklim Forumu'nda termik santrallerin insan ve doğa yaşamı üzerindeki olumsuz etkisi tartışılırken, santral yatırımlarıyla doğal dengenin şaştığı Karadeniz'de sel felaketleri sürüyor

Artvin'den Boğaziçi'ne

Paris'de Kasım sonunda gerçekleştirilecek olan Birleşmiş Milletler iklim Değişikliği Sözleşmesi Taraflar Konferansı öncesinde Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen "iklim Forumu" devam ediyor. "Termik santral" ve kömüre dayalı ticari ve sanayi aktivitelerinin sonlandırılmasına yönelik mesajların verildiği forum sürerken, termik santral yatırımlarıyla doğal dengesindeki bozulmaların gözle görünür biçimde fark edildiği Karadeniz'in Artvin ilçesi yine sele teslim oldu. İki gündür aralıksız devam eden sağanak yağışlara tanık olan Artvin'de sel ve heyelan iki kişinin ölümüne neden oldu. 74 yaşındaki Kamil Kara'nın  ardından dün de Borçka ilçesinde 3 yaşındaki Zümra Durmuş da heyelan altında kalarak hayatını kaybetti.

Artvin'den Boğaziçi'ne "termik santralin" öldüren yüzü

Türkiye'de karbon cinayetleri
İklim Değişikliği konusunda yaklaşık 150 konuşmacının katılım gösterdiği ve iklim sorunlarının tüm yönleriyle ele alındığı İklim Forumu'nda dikkat çekici bilgiler sunan Prof. Dr. Ali Osman Karababa, AB'de yürütülen HEAL kuruluşu araştırmasına göre Türkiye'de her sene taş kömürü ve linyitle çalışan santrallerden dolayı gerçekleşen erken ölüm vaka sayısının 2 bin 876 olduğunu söyledi. Bu rakam içerisinde 4 bin 311 kişinin hastaneye kabul edildiğini vurgulayan Karababa, 637 bin işgünün kaybetildiği ve 7 miyon 979 bin günün de hasta olarak geçirildiğini vurguladı. Karababa: "Bu sonuçların toplam maliyeti ise yılda 2.9 ila 3.6 milyar euro arasında değişiklik gösteriyor..." şeklinde konuştu

Artvin'den Boğaziçi'ne "termik santralin" öldüren yüzü

Dünyayı en çok kirleten Çin;Türkiye iddiasını sürdürüyor
İklim Forumu'nda dünyayı en çok kirleten ülkelere dair istatistikleri paylaşan Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir kalkınma Çözümleri Ağı Başkanı Prof. Jeffrey Sachs da nüfus oranına kıyasla kişi başına düşen karbon emisyonunun Çin'de 8, ABD'de 16 Türkiye'de ise 4 ton olduğunu belirterek:

"Bu oran dünya ortalaması bazında 4.5 ton. 2009'da Kopenhag'da herhangi bir anlaşmaya varılamaması büyük bir hayal kırıklığına neden oldu. Bu nedenle Paris İklim Zirvesi büyük önem taşıyor..." ifadelerini kullandı.