Asansör kazalarında sorumluluk yerel yönetimde

Meclisteki kanun tasarısına göre meydana gelecek asansör kazasında sorumluluk doğrudan belediye veya il özel idare yetkilisinde olacak.

Asansör kazalarında sorumluluk yerel yönetimde

Asansör İstanbul 2015'in açılış töreninde konuşma yapan T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Davut Kavranoğlu, Türk asansör sektörünün ithalat ağırlıklı bir yapıdan yerli üretimin ağırlık kazandığı bir yapıya evrildiğini belirterek, montaj, belgelendirme hizmetleri, aksam üretimi ve bakım hizmetleri ile birlikte sektörün yaklaşık 400 milyon dolarlık bir ciroya ulaştığını söyledi.

Sorumluluk yerel yönetimde
Kavranoğlu konuşmasında; "Meclisteki kanun tasarısına göre bundan sonra meydana gelecek asansör kazalarında oluşacak herhangi bir yaralanma ve ölüm olayından, ilgili il özel idaresi veya belediye yetkilileri 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümlerine göre sorumlu olacaklar" dedi. 2015 yılı Ocak ve Şubat aylarında yapılan denetimlere ilişkin rakamlar da paylaşan Kavranoğlu, denetimi yapılan 939 adet asansörün yüzde 34'ünün uygunsuz bulunduğunu ve 252 bin 132 TL idari para cezası kesildiğini söyledi.

Türkiye asansör sektörüne Fransa örneği
Fuarın açılış töreninde söz alan AYSAD (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) Başkanı Sefa Targıt, Türk asansör sektörünün önemli bir kilometre taşından geçtiğini vurgulayarak, yakın dönemde aynı süreçleri yaşayan Fransa örneğini verdi. Targıt, "Fransa'da, asansör emniyet yönetmeliği SNEL'e göre değerlendirilen asansörlerin sadece binde 2'si kapatılmış, zaman tanınarak toplam 8 milyar euroluk bir yatırım yapılmış ve kaza sayılarında çok önemli azalma olmuş. İnsan hayatının mali muhasebesi olmaz. Ülkemizde de mevcut asansörlerin muayenesindeki kararlılığın sürdürülmesi gerekiyor. Unutulmamalı ki; eksik denetimlerden ötürü yaşanabilecek kazalarda, bina yöneticisinden belediye başkanına hatta ilgili Bakanlığa kadar uzanan bir sorumluluk sinsilesi var" dedi. Targıt, konuşmasının sonunda meslekte 60 yılı geride bırakan AYSAD Onursal Üyesi Erol Erbiber'i kürsüye davet etti. 14. Asansör İstanbul Fuarı'nda olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Erbiber, Türk asansör sektörünün ve beraberinde fuarın geldiği noktadan gurur duyduğunu ifade etti.