Ataköy Yat Limanı projesi davalık oldu

Ataköy Yat Limanı projesinde mühürlenen inşaat alanlarına, Çevre Bakanlığı'nın ruhsat vermesi üzerine Bakırköy Belediyesi dava açtı

Ataköy Yat Limanı projesi davalık oldu

Dati Holding tarafından Bakırköy'de hayata geçirilecek Ataköy Yat Limanı projesi mahkemelik oldu. Proje kapsamında inşaatın sürdüğü kimi parsellerin Bakırköy Belediyesi tarafından mühürlenmesine rağmen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inşaat ruhsatı verdi. Bakırköy Belediyesi ise süreci mahkemeye taşıdı.

Denizin üzerine kilometrelerce dolgu alanı
Ataköy sahil kesiminde, denizin kilometrekarelerce doldurulmasını öngören ve çevreci gruplar tarafından yoğun eleştiriye maruz kalan Ataköy Yat Limanı projesinde inşaat çalışmaları devam ediyor. Bakırköy Belediyesi'nin inşaatın devam ettiği kimi alanları ruhsatsız olduğu gerekçesiyle iptal etmesine karşın, Dati Holding'e ruhsat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verildi. Bakırköy Belediyesi ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından atılan adım için hukuki süreci başlattığını duyurdu. 

Ruhsat tanımlamasında garip ifadeler
Bakırköy Belediyesi tarafından yapılan açıklamada DATİ Holding'in Çevre ve Şehircilik bakanlığı'na yaptığı müracaatın, 15.08.2016 tarihinde alınan ruhsatla netilecelendiği ancak "142 parsel yanı" gibi garip bir tanımlamaya yer verildiğine dikkat çekti. Bakırköy Belediyesi tarafından verilen dilekçede ruhsat verme yetkisinin Belediye'de olduğuna dikkat çekildi ve:

"564 ada 142 parsel yanı diye parseli belli olmayan bir yere iksa, ofis ve işyeri olarak iki ay içinde yetkili idarelerce ruhsatlandırma yapılmaması bahane edilerek yapı ruhsatının tanzim edilmesi hukuka uygun değildir" ifadelerine yer verildi.