Atatürk dünyanın en yoğun 11'inci havalimanı

Atatürk Havalimanı dünyanın en büyük havalimanları listesinde iki sıra yükseldi. Uluslararası Havalimanları Konseyi tarafından yapılan ölçümde Atatürk Havalimanı 2015 yılındaki performansıyla 11. sırada yer aldı

Atatürk dünyanın en yoğun 11'inci havalimanı

Atatürk Havalimanı 2015 yılındaki 61 milyon 836 bin 781 adetlik yolcu potansiyeliyle dünyanın en büyük havalimanarı listesinde iki sıra yükseldi. Uluslararası Havalimanları Konseyi-Airports Council International-ACI tarafından yapılan ölçümlere göre Atatürk Havalimanı, 11. sırada yer aldı.

Atatürk Havalimanı dünyanın en büyükleri arasında
ICA tarafından belirlenen "Dünyanın En Büyük Havalimanları" listesinde Atatürk Havalimanı 2015 yılındaki yolcu potansiyeli ile Frankfurt Havalimanı'nı geride bırakarak 11. sıraya yükseldi. Atatürk Havalimanı, Frankfur'u 830 bin yolcu fazlası ile ardında bıraktı. 2015 yılında Atatürk Havalimanı  61 milyon 836 bin 781 yolcuyu ağırlamıştı. 

 

Atatürk dünyanın en büyük 11'inci havalimanı oldu

 

Dünyanın en büyük havalimanları
ICA tarafından yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük havalimanı 101.4 milyonluk yolcu geçişi ile Atlanta Havalimanı oldu. Toplam 1.900 havalimanının yolcu trafiği kriteri ile araştırma kapsamına alındığı değerlendirmede Pekin Havalimanı 89.9, Dubai Havalimanı ise 78 milyon adetlik geçişle iki ve üçüncü sıraları kapladı. Listenin ilk 10 sirasında ise, Chicağı, Tokyo, Londra Heathrow, Los Angeles, Hong Kong, Paris ve Dallar Forth Worth havalimanları yer aldı.

Listenin en dikkat çekici gelişmesi ise Londra Heathrow Havalimanı'nın 15 yılın ardındna dünyanın en yoğun 5 havalimanı listesinden çıkması oldu.