Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi 2015!

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi 2015 son durumu ne?

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi 2015!

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi 2015 yılında ne aşamada?

Atatürk Orman Çiftliği’nin içinde uzun yıllar hizmet veren ve 2013 yılından beri kapalı olan hayvanat bahçesi taşındı. Hali hazırda temeli atılan ve kafeslerin yerleştirildiği hayvanat bahçesinde peyzaj çalışmaları yapılıyor. İnşaatının büyük ölçüde tamamlandığı Ankara Hayvanat Bahçesi’nin yakın bir zamanda açılması bekleniyor.

Ankara Hayvanat Bahçesi nerede?

Hayvanat bahçesinin yeni yeri ise Ankara - İstanbul yolu olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nın karşı tarafındaki alan oldu. Projede temel atıldı ve kafeslerde yerleştirildi. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nın kuzey tarafında tam karşısına denk gelen alana taşınan Ankara Hayvanat Bahçesi’nde neler olacak?

270 hayvan türü,

Modern camekan ve kafesler,

Hayvanları alıştırma yeri,

Hayvan hastanesi.

Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi 2015!

 

Ne zaman açılmıştı?

1933 yılında tarıma ve halka zarar veren hayvanları teşhir amacıyla Atatürk Orman Çiftliği içinde kurulan proje, daha sonra halkın aşırı dikkatini çekmesi üzerine Mustafa Kemal Atatürk tarafından zamanın tarım bakanı Muhsin Erkmen’e modern ve düzenli bir hayvanat bahçesi kurma direktifi verilerek yapılmıştı. O zamanki adıyla Gazi Terbiye Enstitüsü hocalarından Necdet Pençe projesini çizerek inşaatların yapılmasını sağlamıştı. Hayvanat bahçesi 29 Ekim 1940 yılında hizmete açılmıştı.