ATO Başkanı TÜİK verilerini yorumladı

TÜİK Konut Satış İstatistiklerini yorumlayan Ankara Ticaret Odası Başkanı Bezci, piyasalarda Merkez Bankası'nın faiz indirme kararı ile başlayan rahatlamanın konut satış verileriyle devam ettiğini söyledi

ATO Başkanı TÜİK verilerini yorumladı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Mart 2016 dönemine ait konut satış verilerini yorumlayan Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, piyasalardaki durgunluğun yavaş yavaş aşılmaya başlandığını söyledi. Piyasalardaki soluk alış verişinin düzene girdiğinin altını çizen Bezci, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla başlayan ivmenin, konut satış verileri ile devam ettiğini vurguladı.

Gayrimenkul sektöründeki durgunluk aşılıyor
Gayrimenkul sektöründe bir süredir devam etmekte olan durgunluğun moral mozucu olduğunu ancak piyasalardaki canlanmanın etkisinin gayrimenkul sektörüne de yansıdığını söyleyen Bezci:

"Türkiye genelinde konut satışları Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde bir oranında artarak 117 bin 205’e ulaştı. İstanbul’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,8 daha fazla konut satılırken Ankara’da bu artış yüzde 10,9 oldu. Bu oranlar, ekonomimizdeki canlanmanın halkın hayatına yansımasıdır" dedi. 

Bezci'den istikrar vurgusu
Türkiye'nin yakın çevresinden ve iç yapısından kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya kaldığına da dikkat çeken Bezci:

"İçte ve dışta yaşanan sorunlara rağmen ekonomideki gelişmeler umut verici. Her şeyin başı istikrar ve çok şükür siyasi istikrar sayesinde ekonomik istikrarı da yaşıyoruz" dedi.