Avcı Architects'ten AVM'lere: Stratejik Dönüşüm Projeleri

Avcı Architects, alışveriş merkezleri üzerine yaptığı araştırmaların ışığında, stratejik dönüşüm projeleri tasarlıyor

Avcı Architects'ten AVM'lere: Stratejik Dönüşüm Projeleri

Avcı Architects, alışveriş merkezlerinin içe dönük ve çevresinden kopuk yapı kurguları üzerine araştırmalar yapıyor ve modern alışveriş merkezlerinin kentsel bağlamdaki yerine vurgu yaparak farklı nitelikte projeler üretiyor.

AVM'lerin popülaritesi düşecek mi?
1950'li yıllarda Amerika'da yayılmaya başlayan ve kısa zamanda hızla sayıları artan modern alışveriş merkezlerinin, kent yaşantısını destekleyemeyen altyapısının ve yakın çevrede birbirini olumsuz etkilemesinin Türkiye için de beklenen bir durum olduğunu vurgulayan Mimar Selçuk Avcı, alışveriş merkezlerinin günümüzdeki popülaritesinin benzer bir hızla düşüşe geçmesinin olası olduğunu söyledi. Mimar Selçuk Avcı, tasarım yaklaşımında sürdürülebilirlik esaslarını temel alarak projeler üreten Avcı Architects'in, alışveriş merkezlerini bu konuda diğer yapılardan farklı görmediğini belirterek:

'Etik, ekolojik, ekonomik filtrelerden geçirilen çalışmalar sonucunda, alışveriş merkezleri sadece enerji tasarrufu ile değil, bununla birlikte yaşam merkezlerine ve topluma uzun süre destek veren altyapısıyla sürdürülebilir niteliklere ulaşabilir' dedi.

Palazzo Dorottya'nın Altın Çağı
Avcı Architects'in alışveriş merkezleriyle ilgili yaptığı stratejik dönüşüm projelerinden biri de Budapeşte'de yer alan Palazzo Dorottya. 1821-1824 yılları arasında varlıklı bir tüccarın isteği üzerine, iki katlı bir konut olarak tasarlanmış olan yapıya zamanla katlar eklenmiş durumda.

Astoria'nın Yeniden Yapılanması...
İnşaatı 2008 yılında tamamlanan ve zamanla kendi iç dinamikleri için gereken ihtiyaçlara cevap veremeyen Astoria, Avcı Architects tarafından mevcut bir alışveriş merkezinin, değişen sektörel talepler doğrultusunda tekrar konumlandırılması projesi olarak ele alındı. Yapılan analizler sonucunda, ofis yapılarının çoğunlukta olduğu ve yakın mesafede büyük kapasiteli alışveriş merkezlerinin bulunduğu Gayrettepe bölgesinde yer alan Astoria'nın, 30.000 metrekarelik alana yayılan mağaza çeşitliliğinin bu bölge için yeterli çekicilikte olmadığı sonucuna varılmış. Avcı Architects gerekli dönüşüm kriterlerini, ofis kullanımının arttırılması ve alışveriş birimlerine ayrılan metrekarelerinin yeniden düzenlenmesi olarak belirlemiş. Ayrıca yeme-içme mekanını da bir sokağı veya mahalle ortamını anımsatacak şekilde yenileyerek genel kurguya eklemlenmiş durumda.