AVM Ciro endeksindeki artış sürüyor

Ocak 2016 döneminde AVM Ciro Endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12.8'lik artış kaydetti. AYD ve Akademetre Research verilerine göre endeks 202 puana ulaştı.

AVM Ciro endeksindeki artış sürüyor

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Reseach tarafından hazırlanan AVM Endeksi'nin Ocak 2016 verilerine göre, AVM Ciro Endeksi yüzde 12.8'lik artışla 202 puana ulaştı. AVM Endeksi Ocak 2016 verilerinin yükselişe işaret ettiğini söyleyen AYD Başkanı Hulusi Belgü:

"Ocak ayı perakende sektöründe indirim  kampanyalarının başladığı bir dönem. Ayrıca yine Ocak ayındaki sömestr tatili de endeks verilerine olumlu yansımıştır. Kategoriler bazında ise geçtiğimiz yıl düşüşler yaşayan hipermarket ve teknoloji kategorilerindeki toparlanma ağırlıklı yükselişler olumlu bir gelişme” ifadelerini kullandı. 

AVM Ciro endeksi yükseldi
Açıklanan verilere göre AVM'lerdeki kiralanabilir alan başına düşen ciro, bir önceki yılın aynı dönemine göre 23 puanlık bir artış gösterdi. Verimlilik ise metrekare başına 770 TL'ye ulaştı. Metrekare verimliliği İstanbul'da 905 TL'ye, Anadolu'da ise 80 TL'ye olarak gerçekleşti

En yüksek ciro artış: Hipermankat kategorisinde
2015 yılının Ocak ayı ile kıyaslandığınd 2016 Ocak dönemi kategorilerinde endeks artışı yüzde 13 olarak gerçekleşti. EN yüksek ciro artışı ile yüzde 36 ile hipermarket kategorisinde oldu. Ayakkabı-çanta kategorisindeki artış yüzde 19, yiyecek kategorisindeki artış ise yüzde 18 oldu. 

Verilere göre ziyaretçi sayısında herhangi bir değişiklik yaşanmadı.