AVM ciroları bir yılda yüzde 21.6 oranında arttı

AVM ciroları Haziran 2017 döneminde, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 21.6 oranında arttı ve 236 puana ulaştı.

AVM ciroları bir yılda yüzde 21.6 oranında arttı

AVM cirolarına ilişkin son rakamlar, iyileşme eğiliminin sürdüğünü gösterdi. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research tarafından hazırlanan Haziran 2017 dönemine ait AVM Endeksi'ne göre son bir yıl içinde AVM ciroları enflasyondan arındırılmadan yapılan ölçümlerde yüzde 21.6 oranında artış kaydetti. AVM ciroları bir önceki aya kıyasla yüzde 9.3 oranında artış kaydederek 236 puana ulaşmış oldu. Çeyrek dönemleri baz alan metrekarebaşına düşen cirolarda 2017 yılının 2. çeyreği bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 15,6 oranında artış kaydetti. Böylece. 2017 yılı ikinci çeyrekte metre kare verimliliği 839 TL oldu. 

Ekonomiye güvenin etkisi

AVM Endeksi Haziran 2017 sonuçlarının enflasyondan arındırılmamış veriler olduğunu hatırlatan AYD Başkanı Hulusi Belgü, Haziran ayındaki artışın 21.6 gibi yüksek bir orana çıkışının Ramazan Bayaramı'nın Haziran ayında kutlanmasıyla ilişkili olduğunu söyledi. Belgü: *Diğer taraftan Nisan ayında yaşadığımız referandum sürecinin istikrarlı bir sonuca bağlanmasının da endeksin yükselişe geçmesinde çok büyük etkisi var.  Ramazan ayı ve sonrasındaki bayram nedeniyle gerek cirolarda gerekse ziyaret sayısında artış yakaladık. Çeyrek bazlı artışın da yüzde 15,8 olduğunu görüyoruz. Kategori bazında en yüksek artışın hipermarket kategorisinde yaşanması da yine Ramazan ayının etkisini gösteriyor” dedi.

Ziyaretçi sayıları yükseldi

AVM Endeksi bazında en önemli kategorilerden birisi olarak gözüken Ziyaret Sayısı Endeksi'nde de artış kaydedildi.  Haziran 2017 ayı itibarıyla bir önceki dönemin aynı ayı ile kıyasla ziyaret sayısı endeksinde yüzde 6,4’lük bir artış yaşandığı gözlemlendi. Diğer taraftan bu endekste, ikinci çeyrek bazında da geçen yılın aynı dönemine kıyasla aynı oran tutturulduğu ve 99 puanla sabitlendiği görüldü. 

İkinci çeyrek bazında artış sürüyor

Diğer taraftan yayınlanan verilere göre artış yılın ikinci çeyrek döneminde de, bir önceki çeyrek döneme kıyasla sürdü. İki dönem arasındaki artış eğilimi 15.8 oranında gerçekleşirken, 2017 yılı ikinci çeyrek döneminde endeksin 220 puana ulaştığı görüldü. 

AVM'lerde metrekare başına cirolar

Türkiye genelinde alışveriş merkezlerinde kiralanabilir alan başına düşen cirolarda İstanbul'un 984 TL/metrekare ile Anadolu'nun önünde olduğu görüldü. Anadolu'da bu rakam 841 TL/metrekare düzeyinde gerçekleşmişti. Türkiye genelindeki metrekarı verimlilik ortalaması ise 898 TL olarak belirlendi.