AVM Sektörü 2017'ye temkinli girdi

Ocak ayına ait AVM Endeksi'ni değerlendiren AYD Başkanı Belgü, geçen yıl yaşanan siyasi-ekonomik çalkantılardan dolayı sektörün 2017'ye temkinli bir giriş yaptığını söyledi

AVM Sektörü 2017'ye temkinli girdi

Alışverişm Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research tarafından hazırlanan AVM Endeksi, Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1.4 oranında düşüş kaydetti. Sonuçları değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü, geçen yıl boyunca yaşanan ekonomik-siyasi çalkantılar nedeniyle sektörün 2017'ye temkinli girdiğini söyledi.

Kurun sabitlenmesi ve ekonomik istikrar beklentisi

Ocak ayı ciro endeksinin ve ziyaretçi sayısına yansıyan olumsuz değişimin, yılın ilk ayından sonra yaşanan ekonomik istikrar ve döviz kuru dalgalanmasındaki durulma ile yeniden yükselen bir grafiğe ulaşmasını beklediklerini söyleyen Belgü: "Kategori bazında incelediğimizde ise son aylarda düzenli bir ivme yakalayan ayakkabı çanta kategorisi yükselişini sürdürmeye devam ediyor.." dedi. 

AVM Sektörü 2017'ye temkinli girdi

Ocak ayı AVM endeksi

Her ay düzenli olarak yayınlanan ciro endeksinde şu sonuçlara yer verildi:

- Kiralanabilir metrekare başına düşen ciro İStanbul'da 857 TL, Anadolu'da ise 696 TL oldu. Türkiye genelindeki verimlilik, 913 TL düzeyinde ölçüldü.

- Ziyaret sayısı endeksinde yüzde 5.4'lük düşüş gözlemlendi.

- Kategori bazında en yüksek ciro artışı yüzde 9 ile ayakkabı-çanka kategorisinde yaşandı.