AVM'lerde ziyaretçi sayısı düştü, cirolar yükseldi

2017 yılının ilk çeyreğinde AVM'lere yönelik ziyaret sayısı endeksinde yüzde 2.8'lik düşüş yaşandı. Bu düşüşe rağmen ciro endeksi ise yüzde 5.5 oranında artış kaydetti

AVM'lerde ziyaretçi sayısı düştü, cirolar yükseldi

AVM Ciroları yaşanan tüm olumsuzluklara karşın 2016 yılının ilk çeyrek dönemine kıyasla artış kaydetti. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ve Akademetre Research tarafından yayınlanan AVM Endeksi 2017 Mart ayı araştırmasına göre, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde AVM Endeksi Verileri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.5 oranında artış kaydetti. Bir önceki aya kıyasla artış ise yüzde 7 olarak gerçekleşti ve endeks puanı 197'ye ulaştı. Kategoriler bazında ise en yüksek artış, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21.2 düzeyi ile ayakkabı-çanta kategorisinde yaşandı. 

Ziyaretçi endeksinde düşüş

Cirolardaki bu artışa rağmen ziyaretçi endeksinde gerileme kaydedildi. 2017 ve 2016 yıllarının ilk çeyrek dönem karşılaştırmaları itibarıyla bu yıl yüzde 2.8 oranında düşüş kaydedilirken, Mart ayında Şubat ayına kıyasla yüzde 5.1'lik bir artış kaydedildi. AVM'lerde kiralanabilir alan başına düşen cirolar İstanbul'da 867 TL ve Anadolu'da ise 673 TL olarak ölçülürken ülke genelindeki metrekare verimliliği de 751 TL oldu. 

Belgü "Tüm olumsuzluklara rağmen"

Mart 2017 dönemine ait verileri yorumlayan AYD Başkanı Hulusi Belgü, başta dolar olmak üzere döviz kurlarındaki hızlı artışın ekonomiyi ciddi bir biçimde etkilediğini belirterek, çift hanelere yaklaşan enflasyona karşın endekste görünen olumlu izlenime dikkat çekti. 2017 yılının ilk 3 ayında referandum gibi belirsizlikten ticari faaliyetlerin etkilendiğini, buna karşın gerek ciro gerekse kategoriler bazında gözle görülür gelişme yaşandığını vurgulayan Belgü

"Ziyaretçi sayısında geçtiğimiz yıla oranla bir düşüş olmasına rağmen ciro endeksi ve kategorilerde yaşanan artış mevcut ziyaretçilerin alım gücünde bir artış olduğunu ve alışveriş tercihlerini AVM’lerden yana yaptığını ortaya koyuyor. Mart ayı ile birlikte ziyaretçi sayısı ise yine geçtiğimiz aylara göre bir toparlanma olduğunu gösteriyor. Referandum sonrası, gelecek dönemde, ciro endeksinde ve ziyaretçi sayısında istikrarın yakalanacağını ve sektörümüz açısından daha olumlu bir ortamın sağlanacağını söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.