Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta açılıyor

Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından karayolu ve raylı sistem ile bağlayacak olan 3 katlı Avrasya tüneli 20 Aralık'ta açılıyor

Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta açılıyor

Asya ve Avrupa yakalarını deniz altından karayolu ve raylı sistem ile bağlayacak olan 3 katlı Avrasya tüneli 20 Aralık'ta açılıyor. Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattı temel atma töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan 14,6 kilometrelik Avrasya Tüneli'nin 20 Aralık 2016'da açılacağını duyurdu. 

Kazlıçeşme - Göztepe arası 15 dakikaya inecek

Araç trafiğini rahatlatmak amacıyla hayata geçirilen Avrasya Tüneli ile birlikte şu an 100 dakikaya varan seyahat süresi 15 dakikaya kadar inecek. Dünyanın en iyi mühendislik projeleri arasında gösterilen Avrasya Tüneli projesi Yapı-İşlet-Devret modeli ile yaklaşık 1 milyar 245 milyon dolarlık finansman ile gerçekleştirilecek. 

Toplam 14,6 kilometre

Avrasya Tüneli 2 ana bölümde oluşuyor. Projenin en önemli kısmı olan 3 bin 344 kilometrelik boğaz ggeçiş kısmı Ağustos 2015'te tamamlanmıştı. Projenin Asya yakasında yer alan kısmının ise çalışmalar tamamlanmak üzere. İstanbul Boğazı'nın deniz tabanının altında, İstanbul'un Avrupa ve Asya yakasındaki sahilleri arasında kalan 5,4 kilometre uzunluğunda karayolu tüneli ile toplam 9,2 kilometre uzunluğundaki mevcut yolların tünele girişlerini sağlamak üzere genişletilmesinden oluşan Avrasya Tüneli Projesi'nde toplam yol güzergahı toplam 14,6 kilometre olacak.