Avrupa gayrimenkul piyasası yükselişte

Cushman&Wakefield Türkiye Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, 2014 yılının ilk yarısında gayrimenkul kredileri ve satışlarının toplam piyasa büyüklüğünün 41 milyar Avro'ya eriştiğini söyledi

Avrupa gayrimenkul piyasası yükselişte

Avrupa'da bankaların ve varlık yönetim şirketlerinin elinde, asıl odak noktalarının dışında 584 milyar Avro değerinde kredi veya gayrimenkul bulunduğunun tahmin edildiğini söyleyen Cushman&Wakefield Türkiye Yönetici Ortağ Toğrul Gönden, 2014 yılı ilk yarısında gayrimenkul satışlarının toplam piyasa büyüklüğünün 41 milyar Avro'ya eriştiğini söyledi.

Gönden, bankaların ve varlık yönetim şirketlerinin, bildik sektör ve stratejilerle yüzde yüz örtüşen gayrimenkullere odaklanıp, bu kriterlere uymayan proje ve kredileri elden çıkarma eğilimi taşıdığını vurgulayarak: '2014 yılının ilk yarısında gayrimenkul kredileri ve gayrimenkul satışlarının toplam piyasa büyüklüğü yaklaşık 41 milyar Avru'ya erişti. Bu rakam 2013 yılının ilk yarısıyla karşılaştırıldığında yüzde 611 ve 2013 yılı ile kıyaslandığında yüzde 30 artış gösterdi.' şeklinde konuştu.

İşlem yoğunluğu Güney Avrupa'da
Ortalama her bir bir işlem hacminin 346 milyon Avro'dan 621 milyon Avro'ya yükseldiğini belirten Gönden, durumun dev işlemlerin öne çıktığını doğrulayan bir veri olduğunu vurguladı. Gönden, Avrupa'da gerçekleşen bütün işlemlerin yüzde 29'unun İspanya'da yaşandığının altını çizerek: ' Özellikle İspanya büyük hareketliliğe sahne oldu. Yılın ikinci çeyreğinde 6 milyar Avro işlem hacmi ile Avrupa'da gerçekleşen bütün işlemlerin yüzde 29'unu oluşturdu. Böylece İspanya büyük gayrimenkul balanonundan sonra çok ciddi bir ivme kazandığını ortaya koymuş oldu.' dedi.

Amerikan şirketleri etkin
Piyasanın yüzde 77'sinde ABD'li şirketlerin etkin olduğunu belirten Gönden, en büyük yatırımcıları Lone Star, Cerberus, CarVal Investor, Türkiye'de aktif olan Blackstone ve Oaktree Capital olarak sıraladı. Gönden, 2014'ün ikinci çeyreğinde yabancı yatarımcıların Türkiye'de ofis ve perakende varlıklarına yatırım yapma konusunda daha rahat ve arayış içinde olduklarının da altını çizdi.