Avrupa'nın gökdelen şampiyonuyuz

İnternet tabanlı sözlük Reddit'in 70 metrenin üzerindeki binaları baz alan istatistiğine göre Türkiye 417 gökdelenle Avrupa'da ilk sırada yer aldı

Avrupa'nın gökdelen şampiyonuyuz

Dünya çapında kullanıcıya sahip internet tabanlı Reddit sözlüğü, Avrupa'daki 70 metreyi geçen gökdelenlere sahip ülkeleri kapsayan bir istatistik yayınladı. Siteye göre Türkiye bu ölçütlere sahip 417 gökdelenle listenin ilk sırasında yer aldı. Dünya Gazetesi'nden Gamze Şener'in haberine göre, Almanya'da 282, Fransa'da 201, İngiltere'de ise 261 kula bulunuyor. Avrupa'da 70 metrenin üzerindeki iki binaya sahip İzlanda ise listenin son sırasında yer alıyor. 

Site üyeleri Türkiye hakkında yaptıkları yorumlarda, ülkede gökdelen sayısının yüksek olmasına, kalabalık nüfus, turizm hareketliliği ve konut inşaatı gibi gerekçeler gösterdi. 

Avrupa'da en çok gökdelene sahip ülkeyiz
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cushman Wakefield Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Tuğra Gönden de, Türkiye'nin en çok gökdelene sahip Avrupa ülkesi olduğunu açıkladı. Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Tuğra Gönden, 141 yüksek binaya sahip Türkiye'yi 116 bina ile Rusya ve 68 bina ile Almanya izliyor. Gönden'e göre şehir bazında değerlendirmede İstanbul, birinciliği Moskova'ya kaptırmış durumda. Moskova'nın sahip olduğu 98 binaya karşılık İstanbul 91 yüksek binaya sahip. Gönden, bu derecenin 2016 yılına kadar değişeceğini belirterek: 'Tamamlanması planlanan binalara bakıldığında Moskova'nın 123 bin binada kalması, İstanbul'un ise 127 binaya ulaşması bekleniyor.' dedi.

Bugün Avrupa'nın en yüksek binası Moskova'da yükselen 339 metre yüksekliğindeki Mercury Tower. 306 metrelik Londra The Shard Tower'i, yine Moskova'daki Capital Tower izlerken, İstanbul'dan Sapphire Tower 261 metre ile ilk onda yer alıyor.