"Avrupa'da şehir yokken, İstanbul marka şehirdi"

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, Marka Şehirler Zirvesi’nde İstanbul’un 5 bin yıllık bir marka olduğunu, yalnızca daha fazla tanıtıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Marka Şehirler Zirvesi kapsamında Marka şehir nedir ve kentlerin popülaritesi başlıklı konuşmasını yapan Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, marka şehir tanımını şöyle yaptı, “Marka şehir; bir şehrin tarihi, kültürel, sosyal, doğal yapısı ve ürettiklerinin bir araya gelerek o şehri ön plana çıkarmasıdır. Tüm bunların reklamını tanıtımını çok iyi yaparsanız marka şehir olursunuz.” Ceylan, Dubai ve benzeri şehirlerin marka şehir olarak anılmasını eleştirerek, “Örneğin Dubai’nin marka şehir sayılmasını anlamakta güçlük çekiyorum. Biz bu kadar basit bir ülke değiliz. Dubai bir tane kuleyle nasıl marka şehir olabiliyor? Bizim binlerce yıllık bir geçmişimiz var. Bir inşaatla bir kuleyle marka şehir olunuyorsa bizim 81 şehrimiz marka zaten” dedi.  Özellikle İstanbul’u zaten bir marka şehir olarak kabul eden Ceylan, “İstanbul 5 bin yıllık tarihi olan bir şehir zaten. Avrupa’da şehir yokken İstanbul zaten bir medeniyetti. Ortasından deniz geçen tek şehir. İstanbul markası zaten var, burada tanıtımı nasıl yapmalıyız onu konuşmalıyız. Tarihimiz, kültürümüz, doğamız, folklorümüz ve el sanatlarımız ön plana çıkmalı” diye konuştu.

“İnsanlar rezidanslara değil, tarihi değerlere bakıyorlar”
Ülke olarak çok köklü bir geçmişe sahip olduğumuzu ve marka olduğumuzu belirten Ceylan, “Dört iklimin yaşandığı bir ülke, biz zaten markayız ama buradaki en büyük eksiğimiz tanıtım. Biz var olan bu markayı nasıl gündeme getiririz nasıl duyururuz bunu tartışmamız lazım. Marka şehirler zirversinde inşaatçı arkadaşlar var, konut inşaasından bahsediliyor sürekli. Ama rezidansları yapınca marka olunmuyor. İnsanlar gelip rezidanslara bekmıyorlar. Tarihi kültürel öğeleri tanıtmak lazım” diyen Ceylan,  Hükümetin de desteğiyle pek çok kurum ve vatandaşlar bir araya gelerek tanıtım için çalışmalı. İstanbul’u nasıl marka yaparız diye konuşmak yersiz. Bugüne kadar aslında iyi bir gelişme de kaydettiğimizi düşünüyorum. Bundan 10 sene önce Avrupalı’lar Türkiye’nin haritadaki yerini bilmiyorlardı. Bugün bütün dünya biliyor” diye sözlerine ekledi. 

Firma Bilgisi: Ceylan Inşaat