Avrupa'nın inşaat üretiminde kısmi düşüş

Avrupa İstatistik Ofisi, Nisan ayında Euro Bölgesi'ndeki mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat üretiminin geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0.4 oranında düşüş yaşadığını açıkladı

Avrupa'nın inşaat üretiminde kısmi düşüş

Euro bölgesinde inşaat üretimi Nisan ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla kısmi bir gerileme kaydetti. Avrupa İstatistik Ofisi tarafından yapılan ilk tahmini açıklamada, mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat üretiminin 2015 yılının aynı ayına kıyasla yüzde 0.4 oranında düşüş gösterdiği belirtildi. Düşüş, Mart 2016 dönemine kıyasla yüzde 0.2 olarak belirlendi. 

Avrupa bölgesinde son durum
Yapılan açıklamanın en ilgi çekici noktalarından biri ise, inşaat üretimindeki düşüşe karşın inşaat mühendisliği alanındaki yüzde 0.9'luk artış oldu. İnşaat üretimindeki aylık ve yıllık düşüşlerin, sırasıyla yüzde 0.4 ve yüzde 0.7'lik inşaat yapımındaki gerilemeden kaynaklandığı açıklandı. 

Avrupa'nın inşaat üretiminde kısmi düşüş

En büyük düşüş Çek Cumhuriyeti'nde
İnşaat üretim verileri açısından en yüksek aylık kayıp, yüzde 3.3 ile Çek Cumhuriyeti'nde yaşandı. Diğer taraftan en hızlı artış, yüzde 5.8 ile Romanyada kaydedildi.

Yıllık bazda yükselen ve düşen ülkeler: Slovenya ve Romanya
Yıllık periyotta ise inşaat üretimi en fazla düşen ülke Slovenya oldu. Slovenya'daki düşüş yüzde 31.2 olarak gerçekleşti. En hızlı artışın kaydedildiği Romanya'da ise artış yüzde 12.8 olarak gerçekleşti. 

Türkiye'de son durum
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan son verilere göre ise 2016 yılının ilk çeyrek dönemide cirolarda yüzde 1.0 oranında düşüş gerçekleşirken, üretim artışı bir önceki çeyreği kıyasla yüzde 2.1 olarak kaydedildi. 

TÜİK İnşaat Sektörü Üretim Endeksi ise 2015 yılının bütününü yüzde 1.7'lik artış ile kapatmıştı.