AYD'den perakende krizi AVM'lere yayılacak haberine yalanlama

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, perakende sektöründeki krizin alışveriş merkezlerini de etkileyecek şekilde genişleme eğilimi taşıdığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını açıkladı

AYD'den perakende krizi AVM'lere yayılacak haberine yalanlama

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü bugün medyada yer alan, perakende sektörü krizinin alışveriş merkezlerine yayılacağı yönündeki bir makalede yapılan yorumların gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Belgü: "İlgili makalede bahsi geçen bazı markaların alışveriş merkezlerinde kepenk kapattığına dair haber gerçeği yansıtmamaktadır. Elbette ki ticaretin doğası gereği bazı perakende işletmeleri çeşitli sebeplerden dolayı küçülmeye, büyümeye veya yer değişikliğine gittiği bir gerçektir. Ancak bunu sadece kiralara bağlamak yanlış bir tespit olacaktır..." dedi. 

AVM sektörü 52 milyar dolarlık yatırıma imza attı
Söz konusu makalede, perakende sektöründeki krizin cadde mağazalarını vurguğunu ve çok yakın bir zamanda a alışveriş merkezlerindeki mağazalara uzanacağı yönündeki vurgulara değinen Belgü, 2015 ve 2016 yılında yaşanan terör olalarına karşın Türk insanının alışveriş yapmaya ve ekonomiyi tercih etmeye devam ettiğini hatırlattı.

Kriz okulların açılmasıyla aşılacak
Belgü, perakende sektörünün 2020 senesine dek 20 milyar dolarlık ve 2.5 milyon metrekarelik ek avm yatırımı hedefi doğrultusunda yürüdüğünü de hatırlatarak:

"Son 9 yılda alışveriş merkezlerinde yapılan cirolarda yüzde 250 artış yaşanırken, perakende sektörü olarak uzun süreden sonra ilk kez Temmuz 2016 döneminde cirolarda bir düşüş yaşanmıştır ancak bu düşüşün Ağustos ayında yerini tekrar yükselişe bırakmasını beklemekteyiz. Eylül ayında hem okulların açılması hem bayramın etkisiyle de cirolara çok pozitif olarak yansıyacaktır." dedi.