Bakan açıkladı! Levent Hisarüstü metrosu ne zaman açılacak?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Levent Hisarüstü metrosu ile ilgili son noktayı koydu. Peki Levent Hisarüstü metrosu ne zaman açılacak?

Bakan açıkladı! Levent Hisarüstü metrosu ne zaman açılacak?

Yapım çalışmalarının tümüyle tamamlandığı ve uzun bir süredir test sürüşlerinin yapıldığı Levent Hisarüstü metrosunun açılış tarihi merak konusu. Konu ile ilgili son açıklama Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin'den geldi. Buna göre Levent Hisarüstü metrosu ne zaman açılacak?

Bakan Feridun Bilgin, merak edilen soruyu şu şekilde cevapladı, "İstanbul'da yapımı tamamlanan Levent Hisarüstü metrosunun açılışını yakında yapacağız."

Levent Hisarüstü metrosu güzergahı
3.5 kilometre uzunluğundaki Levent Hisarüstü metro hattı, yaklaşık 10 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip. Nispetiye Caddesi'ndeki trafik yükünü azaltması hedeflenen metro projesinin ilk istasyonu Akmerkez Meydan'da olan Uygulama Oteli'nin bulunduğu bölge olacak. Projenin 2. ve 3. istasyonları ise sırasıyla; Tepecik Yolu ile ayrılan nokta ve Etiler Çanakkale Seramik Sitesi ile Profesörler Sitesi'nin ortasında yer alacak. Levent Hisarüstü metro hattı son istasyonu da Boğaziçi Üniversitesi'nin girişinde konumlanacak.

Levent Hisarüstü metrosu durakları aşağıdaki gibi olacak;
*Levent,

*Uygulama Oteli,

*Etiler,

*Hisarüstü.

Rakamlarla Levent Hisarüstü metrosu
Yolcu/saat kapasitesi: 8100

Hat uzunluğu: 3 bin 300 metre

İstasyon sayısı: 4

Yolculuk süresi: 6 dakika

Tren sayısı: 3

Sefer aralığı: 4 dakika

Tünel derinliği: -25 metre