Bakan Özhaseki: 'Türkiye'ye yatırım yapmayan pişman olacak'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yabancı yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin çok yüksek olduğunu belirterek: "Bugünlerde gelip yatırım yapmayanların pişman olacağını düşünüyorum" dedi

Bakan Özhaseki: 'Türkiye'ye yatırım yapmayan pişman olacak'

13-16 Mart tarihleri arasında Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM Fuarı'na Bakanlık nezdinde temsille katılan Türk heyeti çok önemli iş bağlantılarına imza attı. MIPIM vesilesiyle bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, yabancı yatırımcıların Türkiye'deki yatırım ortamına ilgilerinin çok yüksek olduğunu belirterek uluslararası yatırımları Türkiye'ye davet etti.

Yabancıya pozitif ayrımcılık

Bakan Özhaseki, yasal düzenlemeler ile başta konut alanında olmak üzere farklı alanlardaki yatırım ortamlarının iyileştirilmesinden hareketle yabancı yatırımcılara karşı pozitif bir ayrımcılığın bulunduğunu belirterek: "Küçük bir köy haline gelen dünyamızın önemli bir parçasıyız ve Batı ailesinden kopmaya da hiç niyetimiz yok. Bundan sonra da Türkiye'yi izleyen herkes Türkiye'nin büyüdüğünü, güçlendiğini, daha da geliştiğini görecek. Belki bugünlerde gelip yatırım yapmayanların da pişman olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

Mega yatırımlar kıtalar arası nitelikte

2002 yılında itibaren Türkiye'de başlayan yatırım ayağını uluslararası ve kıtalar arası yatırımlar olarak niteleyen ve Türkiye içindeki yatırımlara paralel olarak kalkınma hamlelerinin de hızlı bir şekilde devam ettiğini vurgulayan Bakan Özhaseki: "Bir taraftan da iki kıtayı birbirine bağlayan yer altındaki geçitten, üçüncü köprüden, Kocaeli tarafına yapılan üst geçitten, bunların her biri adeta kıtaları birbirine bağlayan bölgesel yatırımlar olarak da karşımızda duruyor. İnşallah bu hızlı yatırım atağı da devam edecek diye düşünüyorum." şeklinde konuştu. 

Kent ekonomileri ülkelerle yarışır düzeye ulaştı

Çevre ve Şehircilik bakanı Özhaseki, globalleşen dünyada ülke ekonomilerinin değil, şehir ekonomilerinin rekabete çok daha güçlü bir biçimde katıldığını ve şehirlerin ekonomilerinin kimi ülkelerin ekonomileri geçen bir düzeye ulaştığını vurgulayarak: "Kentler kendi tanıtımlarına önem vermeli. Bu yarışta silinip gidenler oldu.  Anadolu dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri. Nüfusu 300-500 binlere ulaşmış nice şehir yok olup gitti. Eğer şehirlerimizin yöneticileri, kendi şehirleriyle ilgili doğru projeler yapıp, ileriye doğru şehirlerini açarlarsa, o şehirler büyüyecek ve gelişecektir" ifadelerini kullandı. 

Şehirlerin geleceği, yöneticilerinin ufukları kadardır

Mehmet Özhaseki, "kentlerin geleceği oratadaki yöneticilerin ufukları kadardır" sözünden hareketle şehirlerin yarıştığı reel dünyada doğru hamleler atmak gerektiğine de dikkat çekerek: "Şimdi artık şehirlerimizin yarıştığı bir ortamda bu fırsatları doğru oranda, yerinde değerlendirmek hepimizin görevidir diye düşünüyorum. Bu vesileyle buraya kadar gelen, emek veren, ülkeyi tanıtma adına bir milim dahi olsa gayret eden arkadaşlarımı kutluyorum" şeklinde konuştu.