Bakan Yıldız enerji projeleri ile ilgili konuştu

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin içinde bulunduğu enerji projeleri ile ilgili açıklamalarda bulundu

Bakan Yıldız enerji projeleri ile ilgili konuştu

19 Kasım 2013 / emlakwebtv
Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) bakanlar toplantısı için Paris'te bulunan ve çeşitli temaslar gerçekleştiren Yıldız, düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye'de ister yenilenebilir enerji ister enerji verimliliği ve tasarrufu ya da nükleer ile ilgili alanda iş yapacak olan her şirket yerli sanayiyi destekleyecek bir yapı kurmalı. Yan sanayi kuracak bir yapıyı bize sunmaları lazım" dedi.

Yıldız: “Türkiye ile Fransa arasında zaman zaman yaşanan siyasi anlaşmazlıklar iki ülke arasındaki enerji projelerine de yansıyor”
Türkiye ile Fransa arasında zaman zaman yaşanan siyasi anlaşmazlıklar iki ülke arasındaki enerji projelerine de yansıyor. Fransa'da Ermeni soykırımı iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa tasarısı nedeniyle Türkiye, iki Fransız şirketin nükleer santral yapımına katılma talebini reddetmişti. Türkiye, aynı nedenle, Fransız şirketlerin Nabucco Projesi'ne ortak olmasını da veto etmişti. Fransa'da Ermeni soykırımı iddialarının inkarını suç sayan yasa geçen yıl Şubat ayında Fransa Anayasa Konseyi tarafından iptal edilmişti.

"Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili resmi kurumlar tarafından telaffuz edilecek bir yapının bizim kırmızı çizgilerimiz olduğunu ve bu hassasiyetimizin onlar tarafından da anlaşılması gerektiğini vurguladık. Bunun farkındalar" diyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu tür kırmızı çizgilere girmeyeceklerini ümit ediyoruz. Teknik fizibilitesi olan projelerin siyasi fizibiliteyle beraber uluslararası arenada gerçekleştirildiğini biliyoruz. Uluslararası ilişkilerden arındırılamayacak kadar büyük olan enerji projelerinin mutlaka doğru yapılandırılması lazım. Olmazsa olmaz şartımız olduğunu bütün dünya biliyor. Hak etmediğimiz bir noktadan dolayı enerji üzerindeki yükü artık kaldıramayacağımızı bütün komşularımız da enerji ile ilgili ilişkimiz olan ülkeler de biliyor."

Japonya'nın 22 milyar dolarlık yatırımla Sinop'a yapacağı Türkiye'nin ikinci nükleer santralinde Fransız GDF Suez'in de ortaklığı bulunuyor.

Yıldız: “Sinop'taki nükleer santral için denizdeki sismik çalışmalara başlandı”
Sinop'taki nükleer santral için denizdeki sismik çalışmalara başladığını söyleyen Yıldız, 2023 yılında Sinop'ta en az bir ünitenin devreye alınacağı şekilde bir proje dizayn ettiklerini vurguladı.

Japonya'nın üçüncü nükleer santralin yerinin belirlenmesi için de çalışmalar yapacağını vurgulayan Yıldız, "Bunun herhangi bir bağlayıcılığı yok. Bu işi Japonlar, Amerikalılar ya da Çinliler yapacak diye bir tasarruf, bağlayıcı bir yön yok" dedi.

Türkiye'nin gündeme getirdiği ve sorumluluğu tamamen yatırımcıların üstleneceği şekilde geliştirilen modelin başarılı olduğunu vurgulayan Yıldız, şöyle devam etti: "Başta bunun gerçekleştirilebileceğine kimse inanmıyordu, fakat farklı şirketler de bize teklif verebileceğini söylüyorlar. Bunun doğru olduğunu gördük. Bundan önce yapılan 442 nükleer santralin hiçbiri bu modelle yapılmadı.”