Bakan Arslan'dan 3. Havalimanı açıklaması: Buralar eskiden bataklıktı

3. Havalimanı inşaatı ve terminal binasını inceleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: "Bataklıkları kurutarak, çukurları doldurarak, mega proje inşa ediyoruz..." dedi.

Bakan Arslan'dan 3. Havalimanı açıklaması: Buralar eskiden bataklıktı

İstanbul'un 3. Havalimanı inşaatı büyük bir hızla devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bugünkü terminal binası ve havalimanı şantiyesi incelemesinin ardından yaptığı açıklamada inşaat çalışmalarının önemli bir oranda tamamlandığını belirtti.

Buralar eskiden bataklıktı

Zaman zaman polemik konusu olan 3. Havalimanı arazisi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulanan Bakan Arslan,  bu arazinin bir zamanlar kömür ocaklarından kaynaklanan bataklık, çukur ve su kuyularından oluşan bir alan olduğunu dile getirdi. Arslan Havalimanı'nın bu kurutulan bataklıklar üzerinde inşa edildiğini hatırlattı. Bakan Ahmet Arslan: "Biz bu bataklıkları kurutarak yeni bir havalimanı yaparken, ilk günden bu yana, yasal bir zorunluluğumuz bulunmamasına rağmen, Çevresel Etki Değerlendirmesi ihtiyacının bulunmamasına rağmen, ÇED sürecini yürütüyoruz." şeklinde konuştu.  

 

Bakan'dan 3. Havalimanı açıklaması: Buralar eskiden bataklıktı

 

3. Havalimanı bünyesinde 23 çevre uzmanı istihdam ediliyor

Açıklamasında, Çevresel Etki Değerlendirmesi kapsamında onay belgesinin alındığını ve ilk günde bu yana da üst seviyede çevre koordinasyonunun sergilendiğini de vurgulayan Ahmet Arslan: "Bu kapsamnad bir çevre koordinatörü ve onunla birlikte bu alanda uzmanlığı bulunan 22 kişi istihdam ediliyor. Yani çevre konusunda uzman 22 kişi bulunuyor. Havalimanı'nın tamamlanması ile birlikte havalimanı ve çevresine de 5 milyon ağaç dikeceğiz..." dedi. 

Havalimanı'na ulaşım ve raylı sistem yatırımları

İstanbul'un merkezlerinden 3. Havalimanı'na ulaşım hususunda da raylı sistem bağlantısı üzerine çalışmaların sürdüğünü, Gayrettepe'de 3. Havalimanı'na uzanacak raylı sistem için törenin yakın bir zamanda yapılacağını da söyleyen Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan: "37 kilometrelik bir tünel yapacağız ve Gayrettepe'den Havalimanı'na uzanacak. Buradan da mevcut ana hattın Gebze-Halkalı ve Marmaray gibi bağlantılarına olanak tanıyacağız." ifadelerini kullandı. Bakan Ahmet Arslan, 3. Havalimanı'na ulaşım adına YAvuz Sultan Selim Köpürsü ve Kuzey Marmara Otoyolü bağlamında da bağlantı yolları hesabı yaptıklarını belirtti. 

 

Bakan'dan 3. Havalimanı açıklaması: Buralar eskiden bataklıktı

 

Günde 3 bin 500 uçağa hızmet verecek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 3. Havalimanı'nın inşaat çalışmalarının tamamlanması ve hizmete açılmasıyla birlikte günde 3 bin 500 adet uçağa hizmet verecek dev bir merkez haline geleceğini de hatırlatarak: "Bugün bizler, 1.500 adet uçak performansında buna 'rekor' diyoruz. Düşünün, günde 3 bin 500 uçak ve 150 havayolu şirketi bu merkezde bulacak. Buradan dünyanın 350 noktasına yolcu taşınacak." şeklinde konuştu. Havalimanı bünyesinde 371 adet uçak izin de park yeri bulunacağını ve projenin bütünüyle tamamlanmasına paralel olarak 454 uçaklık park yeri potansiyelinin yaratılacağını da belirten Bakan Arslan: "İstanbul'un yeni havalimanı hizmet vermeye başladığında tüm uçaklar körüğe yanaşacak ve yolcunu bu şekilde indirecek. Açıkta park edecere yolcu indirme olmayacak. Paralel biçimde servis yapma göreviyle hareket eden  araçların tamamı da 22 kilometrelik tüneli kullanacak. Açıkçası aprondan geçmek, ya da apronun yanından geçmek yok. Yalnızca İstanbul'un yeni havalimanında servis amaçlı 22 kilometrelik tünel var..." şeklinde konuştu. 

Üçüncü Havalimanı'nın yüzde 73'ü tamamlandı

ULaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bugün, yapımı sürmekte olan İstanbul'un 3. Havalimanı şantiyesini ve ana terminal binasını ziyaret etti. Arslan: "3. Havalimanı inşaatında ilerleme hızı bizleri memnun edici düzeyde. Bugün itibarıyla yüzde 73 oranında ilerlemiş bulunuyoruz.." dedi. 

Cumhuriyetin kuruluş yıldönümüne hazır

İstanbul'un Üçüncü Havalimanı'nın açılış tarihine ilişkin olarak da önemli bilgiler sunan Bakan Arslan: "İnşallah bu senenin sonunda ve 2018 yılının başında ilk uçağı indirebilir bir düzeye ulaşacağız. Açılışımızı ise 29 Ekim 2018'de, yani Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümüzden dünya sivil havacılığın ve insanlarımızın hizmetine girecek şekilde hazırlamış olacağız..." ifadelerini kullandı.