Bakanlık engelli vatandaşlar için çalışıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atık yağların geri dönüşümü ile ilgili olarak 'Temiz Çevre Sağlıklı Hayat Projesi'ni hayata geçiriyor

Bakanlık engelli vatandaşlar için çalışıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı atık yağların geri dönüşümü ile ilgili olarak 'Temiz Çevre Sağlıklı Hayat Projesi'ni hayata geçiriyor. Projeden elde edilen gelirler, engelli vatandaşların ihtiyaları için karşılanacak.

Projeye büyük ilgi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde bulunan Çevre Koruma Vakfı tarafından başlatılan “Temiz Çevre Sağlıklı Hayat Projesi’ne” vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. 'Temiz Çevre Sağlıklı Hayat Projesi”ne Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği, Marmara Belediyeler Birliği, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu destek veriyor.

30 bin noktaya atık yağ bidonu
roje kapsamında yurdun dört bir yanında atık yağ seferberliği başlatıldı. Okul, cami, muhtarlık ve toplu konut siteleri başta olmak üzere 30 bin noktaya atık yağ bidonları yerleştirildi. Oklularda eğitimler verildi. Muhtarlara yönelik eğitim programları düzenlendi. Afiş ve broşür dağıtımı gerçekleştirildi. Vatandaşlar 444 9 924'ten “Atık Yağ Hattı”ndan toplama noktalarını öğrenebiliyor ve yağlarını en yakın noktaya bırakabiliyor.

Kamu spotu atık yağ bilinci oluşturacak
Bakanlığın Türkiye Çevre Koruma Vakfı ile birlikte hazırlatmış olduğu atık yağ kamu spotu ile Türkiye genelinde atık yağ seferberliği başlatıldı. Kamu spotu sonrasında toplanan atık yağ oranında büyük artış sağlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından desteklenen kampanya ile engelli vatandaşlar için şu ana kadar 20 adet akülü tekerlekli sandalye ve 100 adet görme engelli bastonu satın alındı. Bu rakamın çevreye duyarlı vatandaşların katkısı ile önümüzdeki günlerde katlanarak artması bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce kampanya ile ilgili olarak, “Temiz Çevre Sağlıklı Hayat” projesi ile ilgili özellikle annelerden, ev hanımlarından, öğretmenlerden, muhtarlardan ve din görevlilerinden büyük destek beklediklerini söyledi. Bakan Güllüce, “ Bu proje ile toplumsal olarak büyük bir geri dönüşüm hareketini gerçekleştirmiş oluyoruz. Böylece hem çevre kirliliği önlenmiş olacak hem de engelli vatandaşlarımız için faydalı bir iş yapmış olacağız” dedi.