Balıkesir’de en çok talebi sosyal konutlar görüyor

Balıkesir, tarım ve hayvancılık sektörüne bağlı olarak gelişmekte olan bir ilimiz. Balıkesir’in büyükşehir kapsamına alınması ve çok yönlü gelişimi, konut fiyatlarını da etkiliyor

Balıkesir’de en çok talebi sosyal konutlar görüyor

15 Nisan 2013 / emlakwebtv
Altın Emlak Balıkesir Temsilcisi Tülin Alkan, bütün bölgelerde hareketliliğin mevcut olduğunu ama gelişim özellikleri göz önünde bulundurulursa “Paşaalanı” ve “Bahçelievler”in inşaat sektörünün gözde yerleri kapsamına girdiğini belirtiyor. En fazla hareketliliğinse, sosyal konutlarda görüldüğü vurguluyor. İnşaat kalitesine göre konut metrekare birim fiyatları 1.000 ile 1.500 TL arasında değişim gösterebiliyor. Tülin Alkan, Balıkesir merkeze doğru fiyatların yükseldiğini fakat merkezden uzaklaştıkça düşüş gözlendiğini vurguluyor. Merkez dışındaki konutlardaysa, fiyatlar 400-500 TL aralığında değişebiliyor. Yeni konut üretiminin, ikinci el konut fiyatlarını aşağıya çektiğini belirten Altın Emlak Balıkesir Temsilciliği; ikinci el konutlarda metrekare hesabının, konutun merkeze olan yakınlığı ele alınarak fiyatlandırıldığını ve metrekare fiyatının 1.000 TL civarında olduğunu vurguluyor.

Çarşıda konutlar “altın” değerinde!
Merkezde çarşının, alan olarak darlığı ve sıkışıklığı nedeniyle satılık ve kiralık dükkân fiyatları daha yüksek görülüyor. Altın Emlak Temsilcisi Tülin Alkan, çarşıda satılık 50m² dükkânın yaklaşık 1.500.000 TL’den fiyatlandırıldığını, aynı dükkânın aylık kirasının ise yaklaşık 3.000 ile 5.000 TL civarında olduğunu belirtiyor. Arsa fiyatları da yine merkezde yüksekken, merkezden uzaklaştıkça düşüyor. Örnek olarak, 200 m² arsa 100.000 TL civarında satılabiliyor.