Balonu şişirmenin bedeli

2008 yılında dağıttığı konut kredileriyle ekonomik krizin derinleşmesine neden olan Citigroup, Amerikan hükümetine 7 milyar dolar ceza ödemeyi kabul ettiğini açıkladı

Balonu şişirmenin bedeli

2008 yılında ikinci sınıfı ipotek kredisine razi olan alt gelir grubundakilere yönelik politikalarıyla ekonomik krizin derinleşmesine neden olan Citigroup CEO'su Michael Corbat, ABD hükümetine 7 milyar dolar ceza ödemeyi kabull ettiğini açıkladı. Corbat'ın ödeme ile ilgili açıklamasında 'konut kredilerinde yolsuzluk yapıldığı için' ibaresi dikkat çekti.

2008 yılında alt gelir grubuna verdiği konut kredileri, faizlerin aniden  yükselmesi ve konutların değer kaybetmesiyle birlikte ödenemez hale gelmişti. Adalet Bakanı Eric Holder, Citigroup'a kesilen cezanın, 2008 krizinde ülke ekonomisen zarar veren mali krize yaptığı katkıdan dolayı olduğunu söyledi. Holder, önümüzdeki günlerde başka kurumlara da cezalar kesilebileceği imasında bulundu. 

Geçen yıl da ABD'nin en büyük bankalarından biri olan JPMorgan Chase, gayrimenkul kredilerindeki şüpheli politikalarından dolayı 13 milyar dolar ceza ödemişti.