Başakşehir'de konut fiyatları yüzde 27 yükseldi

3.Havaalanı, 3.Köprü ve Kanal İstanbul projelerinin de etkisiyle Başakşehir'de konut fiyatları son 1 yılda yüzde 27 oranında artış gösterdi

Başakşehir'de konut fiyatları yüzde 27 yükseldi

3.Havaalanı, 3.Köprü ve Kanal İstanbul projelerinin de etkisiyle Başakşehir'de konut fiyatları son 1 yılda yüzde 27 oranında artış gösterdi. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı Son 2 senelik kümülatif artışın ise  yüzde 47'lere ulaştığını söyledi.

Başakşehir'de fiyatlar fırladı
Başakşehir'in mega projeler tamamlanana kadar en çok fiyat artışı beklenen bölgeler arasında ilk 5'e girebileceğini söyleyen Yazıcı;

"Projeler tamamlandığında ise, bölgede fiyatların normal seviyelere gelmesini, yani en yüksek enflasyon oranı miktarında yükselişe devam etmesini bekliyoruz. Bunun dışında bölgede henüz proje halinde olan Bio İstanbul projesi var. Sağlık kampüsü olarak planlanan bu projede eğitim-araştırma birimleri, uzmanlaşmış tıbbi birimler ile tıbbi hizmetler dışında konaklama, konferans ve kültür merkeziyle ticari birimler de bulunacak. Bu kampüsün de bölgedeki yerli-yabancı turizmini oldukça etkileyeceğini düşünüyoruz" dedi. 

Markalı konut projelerinde artış
Yerleşim alanı olarak İstanbul'un en büyük ilçesinin Başakşehir olduğunu ifade eden Yazıcı, ilçe genelinde satılık ev projelerinin birçoğu TOKİ, Emlak Konut ve Kiptaş tarafından inşa edilmişken, son yıllarda mega projelerle birlikte bölgede markalı konut projelerinin de görüldüğünü belirtti.  Yazıcı, ekonomik seviyesi orta, orta-üst olan sınıfın tercih ettiği bir bölge olan ve arsa stoku açısından nispeten zengin bölgeler arasında yer alan Başakşehir'de konut projelerinin hızla devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Altyapı çalışmaları bitmeden yatırım önerisi
Bölgenin gelecek dönemde İstanbul ortalamasının üstünde kazandıracağını düşündüğünü ifade eden Yazıcı, yatırımcılara altyapı çalışmaları bitmeden yatırımlarını yapmalarını  vurguladı. Altyapı çalışmaları devam ederken yatırım yapmanın her zaman kazandırdığını vurgulayan Yazıcı bunun nedeninin, altyapı çalışmaları bittikten sonra bölgede fiyatların en yüksek değerine ulaşmış olması ve sonrasında yeniden yükselişe geçmesinin pek de mümkün gözükmemesi olduğunu söyledi.