Başarının sırrı: İnovasyon

Nef'in Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, 4. Uludağ Ekonomi Zirvesi kapanışında yaptığı konuşmada inovasyonun önemine dikkat çekti

Başarının sırrı: İnovasyon

Nef'in eşsponsorluğunu üstlendiği Ekonomist ve Capital dergileri tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi, yerli ve yabancı iş dünyasının önemli isimlerinin aralarında bulunduğu binin üzerinde katılımcıyı ağırladı. Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur, yaratıcılık ve girişimcilik konularına farklı bir bakış açısı getirdi.

Dertlerden fırsat yaratmak ve inovasyonun önemi
Yeni şirketler geliştirmek için yalnızca teknolojik açıdan değil sosyal açıdan da inovatif düşünmek gerektiğine dikkat çeken Timur, inovasyonun derdi fırsata dönüştürdüğünü söyledi. Timur: 'Sosyal inovasyondaki kilit unsur 'başkasının derdine dertlenmek'tir. Başkasının derdini görür, kendi derdi gibi hislenir ve ona çare olmaya çalışır. Satış ve kar önceliğinden önde gelir. Zira bu şekilde bir düşünce tarzı ile zaten kar ve satış da sistemin içine dahil oluyor. İnovasyon için özgürlük gerekir. Özgürlük olmadan inovasyon olmaz ancak sosyal inovasyon için ruh özgürlüğü gerekir. Bu yüzden kolay taklit edilemez. Kısacası bir soruna çare bulduğunuzda onu çok rahat yaygınlaştırabilirsiniz. Milyar dolarlık şirket kurmak olgusuna bir de bu açıdan yaklaşmak gerek.' dedi.

Başkası odaklı düşünme
Başarı odaklılık yaklaşımına "başkası odaklı" yaklaşımını getiren Timur, Standford'da yapılan bir araştırmayı da dinleyenlerle paylaşarak, "Bir gruba kendisi için harcamak üzere para veriliyor, ikinci gün aynı gruptan parayı başkası için harcaması isteniyor. 2. Grubun daha mutlu olduğu görülüyor. Başkası odaklı yaklaşım mutluluğunuzu, başkasının derdine çözüm bulma isteğinizi ve dolayısıyla, yaratıcılık ve girişimcilikte başarınızı artırıyor" açıklamasında bulundu.