Başbakan Erdoğan: "Şehirlerimiz kontrolsüz büyüdü!"

Şehir ve Düşünce Dergisi için "Şehir ve İnsan' başlıklı bir makale kaleme alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'Şehirlerimiz çok hızlı ama kontrolsüz büyüdü" dedi

Başbakan Erdoğan:

19 Haziran 2014/Emlakwebtv
Esenler Belediyesi tarafından yayınlanan 'Şehir ve Düşünce Dergisi' için 'Şehir ve İnsan' başlıklı bir makale yazan R. Tayyip Erdoğan, "Bizim mana dünyamızda şehir ve insan, birbirini inşa eden, birbirinin aynası olan varlıklardır. Şehir neyse insan da odur" dedi. 1900 yılında İstanbul nüfusunun 1 milyon, yüzyıl önce de Ankara'nın nüfusunun 40 bin olduğunu yazan Başbakan Erdoğan, "Şehirlerimiz, çok hızlı şekilde büyüdü; ama maalesef kontrolsüz şekilde büyüdü" dedi. 

Medeniyetimizin ruhu şehirlerde yok
Yazısında şehir kültürünün ve medeniyetimiz için var olan ruh ve inceliğin şehirlerde göz önünde tutulmadığını ve ikinci plana atıldığını belirten Başbakan yazısında şu ifadelere yer verdi: "O kaşbettiğimiz neyse, o yitirdiğimiz neyse, bizim öncelikle işte onu fark etmemiz, onu bulmamız, ona yeniden sahip olmamız gerekiyor."  

İnsanın da şehirler gibi topraktan yaratıldığına değindiği yazısında Erdoğan, şehrin de tıpkı insan gibi beton ve asfalt yığını değil, ruhu ve canı olan, insan gibi yaşayan bir varlık olduğunu söyledi. Erdoğan, hiçbir medeniyetin baskı ve zorla yok edilemeyeceğine de değindiği yazısında, "Medeniyet eserde ortaya çıkan değil, ruhta ortaya çıkan, orada şekillenene orada yaşan bir değerdir. Medeniyetleri, idareciler, sultanlar, padişahlar, vezirler, cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar inşa etmez" ifadelerini kullandı.