Basmane projesinin mimarı kim olacak?

Folkart Yapı, 80 milyon dolar karşılığında TMSF'den aldığı İzmir Basmane Çukuru'nda inşa edeceği proje için, Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen mimarlık firmalarıyla görüşmelere başladı

Basmane projesinin mimarı kim olacak?

Folkart Yapı, Basmane Çukuru'na inşa edilecek proje için Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen mimarlık firmalarıyla görüşmelere başladı. Proje için, Tabanlıoğlu Mimarlık, Yağcıoğlu, DDG, Roy Higgs, Mad Architects ve Korucuoğlu gibi firmaların ismi geçiyor.

Dev projeye dev firmalar talip
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Folkart Başkanı Mesut Sancak, İzmir'in kalbinin atacağı dev proje için ülke içinden ve dışından dünya çapında işler başarmış altı mimarlık ofisi ile anlaşmaya vardıklarını doğruladı. Sancak, hazırlık sürecinde belirledikleri ofislerin Roy Higgs, Tabanlıoğlu, DDG, Yağcıoğlu, Mad Architects ve Korucuoğlu olduğunu açıkladı. 

Basmane projesinin mimarı kim olacak?

Firmalar projelerini hazırlayacak
Söz konusu ekiplerin önümüzdeki iki ay içinde mimari konsept projelerini hazırlayacaklarını ve sürecin sonunda da elde edilen ürünlerin önce İzmir Büyükşehir Belediyesi ardından da İzmir kamuoyuna sunulacağını söyleyen Sancak, tüm alternatiflerin incelenmesinin ardından finale kalan üç proje üzerinde İzmir'in ortak aklının belirleyici olacağını söyledi.

İzmir'in görüşü çok önemli
Sancak, proje hususunda İzmirlilerin görüşlerinin büyük önem taşıdığını ve projenin belirlenmesi sürecine onların da dahil olacağını vurgulayarak: "Ortaya İzmir'e ve şehrin geleceğine yakışan Kültürpark ile bütünlüklü bir proje koymak istiyoruz. Kentin merkezindeki bu alan geleceğin şehri İzmir için bir yatırım unsuru olacak ve İzmir'e ciddi katkılar sunacak..." dedi.

Basmane projesinin mimarı kim olacak?

 

Sancak, Basmane Çukuru'na inşa edilecek projenin sonuçlanmasının ardından İzmir'in turizmine ve şehrin cazibesine değer katacaklarını da sözlerine ekledi.