Belediyelerin denetiminde Çevre Bakanlığı dönemi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesine alınacağını ve imar faaliyetlerinin Bakanlık tarafından yürütüleceğini açıkladı

Belediyelerin denetiminde Çevre Bakanlığı dönemi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün evre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı hale getirileceğini söyledi. Bakanlar Kurulu kararıyla belediyelerin İçişleri Bakanlığı'ndan alınacağını ve kendi bakanlığına bağlı hale getirileceğini söyleyen Özhaseki, imar denetimleri açısından da önemli yeniliklerin yürürlüğe alınacağı bilgisini verdi.

İmar denetimlerinde yenilikler
Özhaseki, mali yönten Sayıştay, idari yönden ise İçişleri Bakanlığı tarafından denetime tabi tutulan Belediyelerin imar açısından denetlenmediğine de dikkat çekerek:

"Hızla gelişen şehircilik disiplin altına alınmalıdır. Doğru kurallarla yönetlendirmezsek şehir cinayetleri sürecek. Bunun için de Mahalli İdareler bünyesinde 150 kontrolör, denetim esaslı larak yetiştirilecek ve belediyelerdeki imar hareketliği denetlenecek..." şeklinde konuştu.

Şehirlerde imar cinayetlerini engellemek için
Yürütülen kentsel dönüşüm faaliyetleri çerçevesinde inşaat yoğunluğunu iki katına çıkaran düzenlemelerin hayata geçirildiğini de belirten Özhaseki:

"Böylece her yerde inşaat yoğunluğu iki misline çıkıyor. O bölgenin altyapısı, trafiği iki kat yoğunluğu kaldırır mı kaldırmaz mı hesaplanmıyor. İnsanlar rant peşinde. Verilen yoğunluk artışlarıyla şehirlerde adeta cinayet işleniyor” dedi.