Belediyeler yatırımcı avında

MIPIM’de Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul şirketlerinin yanı sıra, belediyelerde yatırımlarını uluslararası yatırımcılarla paylaştı.

Belediyeler yatırımcı avında

MIPIM'de Türkiye'nin önde gelen gayrimenkul şirketlerinin yanı sıra, belediyelerde yatırımlarını uluslararası yatırımcılarla paylaştı. Fuarın Türkiye'ye ayrılan bölümünde, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Ticaret Odası, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile Gaziosmanpaşa Belediyesi standlarıyla yer aldı.

Ankara 4 projeyle vitrinde
Ankara Ticaret Odası (ATO) MIPIM'de 4 dev projeyi görücüye çıkardı. 170 metrekarelik standda 30 metrekarelik Ankapark maketinin yanı sıra Ankara Uluslararası Fuarcılık ve Kongre Merkezi'nin 15 metrekarelik, Podium AVM'nin 8 metrekarelik, Otomobil Ticaret ve Yaşam Merkezi Projesi'nin (OTONOMİ) 3 metrekarelik maketleri sergilendi. Ankara'nın son yıllarda gerçekleştirdiği büyük çaplı projeleriyle uluslararası alanda ilgi çektiğini belirteren ATO Başkanı Salih Bezci, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılanın ve Avrupa'nın en büyük tema parkı olma özelliği taşıyan Ankapark'ın yabancı yatırımcıın en fazla ilgilendiği proje olduğunu ifade etti. MIPIM Fuarı süresince Ankara standında ATO tarafından yaptırılan "TheHeart of Anatolia" başlıklı Ankara Şehir Rehberi (Ankara City Guide) dağıtıldı. Ankara'nın tarihi ve turistik yerleri hakkında kısa tanıtım yazılarıyla fotoğrafların yer aldığı şehir rehberi, Ankara Shopping Fest reklamının yer aldığı özel dizayn kutularla ziyaretçilere hediye edildi.

Antalya'nın 1 milyarlık çılgın projesi
137 hektar alanda kentsel dönüşüm çalışması basşatan Antalya Büyükşehir Belediyesi bu yıl ilk defa katıldığı MIPIM'de çılgın projesini görücüye çıkardı. Kanalistanbul'dan esinlenerek projelendirilen Boğacayi Projesi kapsamında Antalya'ya 40 kilometre sahil kazandırılacak. Belediye Başkanı Menderes Türel, projenin 1 milyar liraya mal olacağını söyledi.

Gaziosmanpaşa'da yeni dönüşüm modeli
Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, 26'ıncı kez Fransa'nın Cannes kentinde gerçekleşen gayrimenkul fuarı MIPIM'e katıldı. Fuarda yerli ve yabancı yatırımcılarla görüştüklerini belirten Usta, "Kentsel dönüşüme yeni bir model getiriyoruz. Bütüncül bir planlama yapıyoruz. Yatırımcı, hak sahibi, teknik eleman, sosyolog ve hukukçular 10 aydır ilçemizdeki dönüşüm için çalışıyor" dedi. Master planı yapılan çalışmalarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda onay aşamasında olduğunu belirten Usta, 4.5 milyon metrekare alanda dönüşüm planladıklarını ifade etti. Kentsel dönüşüm yapılacak alanda 110 bin kişinin yaşadığını ifade eden Usta, şunları söyledi: "Bütüncül anlamda yapılan ilk dönüşüm projesi ilçemizde. Zor ve zahmetli bir iş. Bunu yabancılara da anlatıyoruz ama endişeleri var. Mevzuat konusundan çekindikleri için yabancılar Türk bir ortakla yatırıma sıcak bakıyorlar."

Balıkesir'den 60 proje için çağrı
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir'in 15 ilçe belediye başkanı ile fuara katıldıklarını ve Balıkesir'de gerçekleştirmeyi planladıkları 60 proje için yatırımcılara çağrı yaptıklarını söyledi. Enerji, turizm ve lojistik sektörleriyle ilgili projeleri olduğunu anlatan Uğur, "Cunda'da 1.200 yat kapasiteli 4 yat limanı, Çay deresi projesi, Gönen'de termal yatırım gibi projeler var. Bunlar için yatırımcılarla görüşüyoruz. İtalyan bir yatırımcı grup ile görüştük, Balıkesir çok cazip geldi ve 6-7 Mayıs'ta düzenlenecek Gelişen Kentler Zirvesi'ne katılıp şehri yatırım için inceleyeceklerini söylediler" diye konuştu. Uğur, ayrıca enerji, metal ve kimya sektörlerinden 10 milyar dolarlık yatırımın Balıkesir'de şirketler tarafından yapılacağını açıkladı.