Beyazıt Kütüphanesi restorasyon çalışmaları tamamlandı

Tabanoğlu Mimarlık tarafından yürütülen Beyazıt Kütüphanesi restorasyon çalışmaları tamamlandı

Beyazıt Kütüphanesi restorasyon çalışmaları tamamlandı

Tabanoğlu Mimarlık tarafından yürütülen Beyazıt Kütüphanesi restorasyon çalışmaları tamamlandı. Kütüphane-i Umumi-i Osmani adı ile 1884 yılında kurulan İstanbul'un en eski ve en büyük kütüphanesi Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlandı. 

Binanın açık avlusu üzerine, şeffaf ve hafif bir membrandan üst örtü kullanıldı. İç mekanda ise kitapların ve el yazmalarının sergilendiği şeffaf kutulardan yararlanıldı. Restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan Bizans Kilisesi kalıntıları ise cam yüzeyin altından görülebiliyor. Ana giriş ile avluya alındı. 

Beyazıt Kütüphanesi restorasyon çalışmaları tamamlandı

Beyazıt Kütüphanesi nerede? 

Bayezid Camii ve tarihi Sahaflar Çarşısı arasında, Beyazıt Meydanı'na bakan iki tarihi binada 1884 yılında kurulmuş olan Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Türkiye'de devlet eliyle kurulan ilk kütüphanedir. Kütüphane, yarısı kitap olmak üzere toplam 1 milyona yakın dökümandan oluşuyor. Beyazıt Kütüphanesi'nde bulunan kirapların 11 bin 120 adeti yazma eserdir. 2003 yılında Hakkı Tarık Us Koleksiyonu'nun kütüphaneye devredilmesinin ardından gazete-dergi bölümü Türkiye'nin en önemli arşivi haline gelmiştir. 

Beyazıt Kütüphanesi restorasyon çalışmaları tamamlandı

1992 yılından beri kütüphane bünyesinde görme engelliler için özel bir bölüm bulunuyor. Türkiye'de şahıslar tarafından oluşturulmuş en önemli koleksiyonlardan olan ve farklı dillerde kitap, gazete, dergi, yıllık, tarihi hikayeler barındıran Hakkı Tarık Us Koleksiyonu 2003 yılında Beyazıt Devlet Kütüphanesi'ne devredilmiştir. 2009 yılında İstanbul İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmaları başlatılanBeyazıt Kütüphanesi'nde çalışmalar tamamlanmıştır.