BEYOĞLU PROJELERİ HARVARD YOLCUSU

Beyoğlu, bu yıl 26’ncısı düzenlenen emlak fuarı MIPIM’de çok konuşuldu. MIPIM’de uluslararası şirketlerin ilgi odağı olan Beyoğlu’nun son ziyaretçisi dünyaca ünlü bir mimar ve akademisyen olan Eugene Kohn oldu. Kohn, BIG’in Beyoğlu projelerini Harvard’da anlatmak üzere Ahmet Misbah Demircan’ı ABD’ye davet etti

BEYOĞLU PROJELERİ HARVARD YOLCUSU

14 Mart 2015 / Posta Gazetesi 

Beyoğlu bölgesi projeleriyle, 10-13 Mart'ta gerçekleştirilen dünyanın önemli emlak fuarlarından biri olan MIPIM'de oldukça ilgi çekti. Fuara katılan Harvard Üniversitesi Tasarım Okulu Başkanı Profesör Eugene Kohn, çok yaratıcı ve duyarlı bulduğu BIG'in Beyoğlu projelerini Harvard'da anlatmak üzere Ahmet Misbah Demircan'ı ABD'ye davet etti.

Merkezi New York'ta bulunan dünyanın en ünlü mimarlık şirketlerinden Kohn Pedersen Fox Associates'in (KPF) kurucu üyelerinden ve Harvard Üniversitesi Tasarım Okulu Başkanı Profesör Eugene Kohn, İstanbul çadırını ziyareti sırasında Beyoğlu maketini inceledi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'dan projeler ve Beyoğlu Investors Group (BIG) hakkında bilgi aldı. Beyoğlu projelerini çok yaratıcı olarak nitelendiren Kohn, BIG'in yatırımcılar için büyük fırsat olduğunu belirtti. Demircan, profesör Kohn'a ilçede hayata geçirdikleri ve geçirecekleri projeleri, Beyoğlu'nun 3 boyutlu maketi üzerinde anlattı. Kenti daha yaşanabilir hale getirmeye çalıştıklarını söyleyen Demircan, "30 milyon metrekarelik yapı stokuna sahip Beyoğlu'nun şimdilik 1 milyon metrekaresinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Daha alınacak çok yolumuz var. Burada aldığımız olumlu tepkilerle dünyaya örnek olmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

Harvard öğrencilerine anlatacak
Projelerden çok etkilendiğini belirten Kohn ise, bunun Harvard'da örnek vaka olarak inceleyebilecekleri önemli bir başarı öyküsü olduğunun altını çizdi. Demircan'ı Harvard Üniversitesi'nde tasarım okulu öğrencilerine ders vermek üzere de davet etti. Beyoğlu'ndaki projelerin insanların hayat kalitelerini yükseltecek şekilde duyarlı tasarlandığını ve çok yaratıcı olduklarını vurgulayan Kohn, İstanbul'un heyecan verici bir şehir olduğunu ve mutlaka bir parçası olmayı umut ettiklerini söyledi. Kohn'un daveti üzerine Demircan, "Uluslararası alanda Harvard gibi önemli bir üniversitede yaptığımız çalışmaların dikkate değer bulunması bizim için büyük bir mutluluk kaynağıdır ve doğru yolda olduğumuzun göstergesidir" dedi.

İlgi çeken Beyoğlu projeleri
*Tarlabaşı 360: Çalık Gayrimenkul'ün 1,5 milyar TL yatırım yaparak yürüttüğü Tarlabaşı 360 projesinde semtin 150 bin metrekarelik alanı dönüşüm geçiriyor.

*Piyalepaşa İstanbul: Polat Holding'e bağlı Piyalepaşa Gayrimenkul şirketi tarafından sürdürülen projeye 2 milyar TL yatırım yapıldı. Proje; konut, ofis, otel ve alışveriş alanlarından oluşacak.

*Haliçenazır (Örnektepe): Kentsel dönüşüm konut projesi, Amplio Real Estate Investments tarafından yürütülüyor.Proje, Örnektepe'deki 28 bin metrekare alanda konumlandırıldı.

*12 milyar dolar değerinde 3 proje: Kısa süre sonra hayata geçirilecek ve toplamda 12 milyar Dolarlık aktif yatırım değerine sahip Galataport, Haliçport ve Okmeydanı projeleri Beyoğlu'nun en büyük kentsel dönüşüm alanları olacak.