Beyoğlu yatırımcılarının ortak çatısı: BIG

Beyoğlu bölgesinin ekosistemini koruyarak yatırım yapan 32 büyük yatırımcı Belediye tarafından kurulan BIG platformunda bir araya geldi

Beyoğlu yatırımcılarının ortak çatısı: BIG

Beyoğlu bölgesinin ekosistemini koruyarak yatırım yapan 32 büyük yatırımcı Belediye tarafından kurulan Beyoğlu Investors Group (BIG) platformunda bir araya geldi. BIG Markası ilk olarak Fransa-Cannes'da gerçekleşecek MIPIM Fuarı'na katılacak. 

Beyoğlu'nun aktif yatırımı 40 milyar'ı bulacak
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan öncülüğünde kurulan platform, devam eden projeleriyle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.  Demircan, Beyoğlu Bölgesi'nin aktif yatırım miktarının 2 yılda 40 milyar TL'yi aşacağını belirtti. Beyoğlu'nda yerleşim hareketliliğinin tarihinin 500 yıl geriye gittiğini belirten Demircan:

'Bunun sürekliliğini en iyi şekilde sağlamanın ise Beyoğlu'na olan vefa borcumuz olduğunu düşünüyorum. Yıllardır kullanılmaz halde olan Tarlabaşı'nda yaptığımız kentsel yenileme ile binaların cephelerini koruduk ve içten birleştirme yaparak binaların altına otoparklar yerleştirdik. Bu çalışmamız Türkiye'de tarihi dokuyu koruyarak geleceğin ihtiyaçlarına cevap verebilen yerinde dönüşümün de ilk örneği oldu. Yapılan çalışmaların neticesinde Tarlabaşı en az 50 kat değer artışı gösterdi. Amacımız bunu tüm Beyoğlu'nda başarabilmek. Beyoğlu'nun aktif yatırım miktarı 2 yılda 40 milyar TL'yi aşacak' ifadelerini kullandı.  

BIG Üyeleri

Beyoğlu'nun 1 milyon metrekaresi dönüşüyor
Beyoğlu Investors Group (BIG) yatırımcıları tarafından; turizm, kültür-sanat, iş merkezi ya da karma proje kompleksine dönüştürülecek alan 1 milyon metrekareyi buluyor. Beyoğlu'nun toplam yapı stoku 30 milyon metrekarenin üzerinde ve BIG oluşumu ile bu yapı stokunun dönüşümünü 5 yıl içinde tamamlamak hedefleniyor.

Beyoğlu'ndaki projeler sayesinde 25 bin kişiye ek istihdam fırsatı
BIG'de bir araya gelen şirketlerin yatırımları sayesinde Beyoğlu sadece yeni yaşanılabilir mekânlara kavuşmakla kalmıyor. Projeler aynı zamanda yeni iş olanakları da yaratarak binlerce kişinin uzun süreli olarak istihdam edilmesini de sağlıyor. Şu ana kadar tamamlanan ve devam eden projeler sırasında Beyoğlu'nda 25 bine yakın kişiye ek istihdamı sağlandı. Bu rakamın yeni yatırımlarla birlikte 100 bine ulaşması bekleniyor ve Beyoğlu'nda kalıcı olarak 30 bin kişilik yeni istihdam alanları oluşturulması planlanıyor.

BIG Üyeleri Listesi
Piyalepaşa Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım, GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret, Lazzoni Mob. İnş., Amplio Real Estate, Ofton İnşaat Turizm ve Yatırım, Naz İnşaat Gayrimenkul, Rumeli Han, Kamer İnşaat, Nar Yatırım, CVK Mineral Madencilik, Maksem Yapı Ticaret, Krea Sirius Gayrimenkul, Kapital Gayrimenkul, Seba Vadi İnşaat, Aktif İnşaat, İpek Constructıon, Tuna Ofis ve Ev Mobilyaları, Naba Otelcilik, Akdağlar Madencilik, Akfen Gayrimenkul, Nesa Grup Turizm, Timur Gayrimenkul, Meydanbey İnşaat, Nidya Otel, Kosikoğlu Otel, Global Otel, Rixos Bina, Ansa Otelcilik, Akka İnşaat, Berkolon Gayrimenkul, İKSV, Koç Müzesi