Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları

Beyoğlu'nun simgesi haline gelmiş binalarının tarihini biliyor muydunuz? İşte hikayeleri ile Beyoğlu'nun tarihi apartmanları...

Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları

Beyoğlu'nun simgesi haline gelmiş binalarının tarihini biliyor muydunuz? Muhteşem manzarası ve görüntüsü ile Doğan Apartmanı, dış cephe tasarımı hayranlıkla izlenen Mısır Apartmanı... İşte hikayeleri ile Beyoğlu'nun tarihi apartmanları... 

Atlas Pasajı
Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları
Günümüzde ünlü Atlas Sineması'ın yer aldığı pasajın binasının sahibi Ermeni banker Agop Köçeyan idi. 1870 yılında aile konağı olarak inşa edilen bina bugün pasaj olarak kullanılıyor. Binanın zemin katının eskiden ahır olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Zaman içerisinde mimarisinde oynamalar yapılan binanın yapımında taş ve dökme demir kullanılmış. 

 

Botter Han
Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları
Duvarları ilginç çiçek motifleri ile süslenmiş Botter Han, Türkiye'nin ilk modaevi. 2. Abdülhamid'in özel terzisi Jean Botter tarafından dönemin ünlü mimarı Raimondo D'Aronco'ya yaptırılmış. Mimar, binanın dış cephe süslemesinde lale ve gül kullanmış. 1901 yılında açılan apartmanın alt katları modaevi, üst katları ise oturum için tasarlanmış. 30 yıl boyunca Osmanlı modasını sürdüren Botter, padişahın tahttan inmesinden sonra ailesi ile birlikte Paris'e gitmiştir. 

 

Doğan Apartmanı
Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları
Beyoğlu'nun tarihi apartmanlarından biri ise Doğan Apartmanı. Galata'da yer alan Doğan Apartmanı'nın ilk sahipleri Belçikalı Helbig ailesi. Binanın mimarı ise bilinmiyor. Altı kattan oluşan binada toplam 49 daire bulunuyor. U şeklinde olan apartman planı ve iç avlusu ile kendisini diper binalardan ayırıyor. Binanın dikkat çeken özellikleri ise fransız sitili parmaklıkları ve iki parçadan oluşan giyotin pencereleri. Birden fazla el değiştiren binanın ismi ise 942'de binayı satın alan Kazım Taşkent'in apartmana oğlu Doğan'ın ismini verimesinden geliyor. 80'li yıllarda daireleri de tek tek satılmaya başlanan bina sinema filmlerine de ev sahipliği yapmıştır. 

 

Halep Pasajı
Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları
Halep Pasajı, 1885 yılında Halepli Hacar ailesi tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde alt katındaki Beyoğlu Sineması nedeni ile beyoğlu Pasajı olan pasajı 1920 yılında Süreyya İlmen Paşa satın almıştır. Binanın arkasında ise pasaja giriş ve çıkışı bulunan Pera sirki yanınca yerine bir tiyatro yapılıyor. Daha sonraki yıllarda ismi değiştirilerek hizmet veren Halep pasajı binası ön cephesi korunacak şekilde yıkılır. Günümüzde sadece ön cephede olan ve orjinalliğini koruyan neo rönesanstan oluşan ön kısım kalmıştır. 

 

Hidivyal Palas
Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları
Arapça baş vezir anlamına gelen hidiv, Osmanlı zamanında Mısır'daki güç sahiplerine denirdi. Hidivyal Palas bu ailelerden birine aitti. Bir dönem otel olarak kullanılan bu yapı 1841 yılında açıldı. Beyoğlu'nun tarihi pastanesi Lebon Pastanesi'nin de yer aldığı bina 1950 yılında şimdiki adıyla iş hanına dönüştürülmüştür. 

 

Mısır Apartmanı
Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları
Beyoğlu'nun tarihi apartmanlarının bir diğeri ise Mısır Apartmanı. İstanbul'un ilk betonarme binalarından olan Mısır Apartmanı 1870 yılında Mısır Hidivi Abbas Halim Paşa tarafından yaptırılmış. Binanın mimarı ise Hovsep Aznavuryan. Binanın inşaatında kullanılan malzemeler Fransa'dan getirilmiş. Ön cephesi İstiklal Caddesi'ne bakan Mısır Apartmanı binanın dış cephe tasarımı ile dikkat çekiyor. Geniş pencereleri, loca boşlukları, heykelleri ile dikkat çeken bina Sent Antuan Katolik Klisesi ile komşu. Beyoğlu'nun simgesi haline gelen Mısır Apartmanı ilk zamanlarında konak halinde iken sonrasında varisler arasında paylaştırılarak apartmana dönüştürülmüş. Birçok ünlü isme ev sahibi olan Mısır Apartmanı'nda son günlerini geçirenlerden biri ise şair Mehmet Akif Ersoy'dur. 

 

Narmanlı Han
Beyoğlu'nun Tarihi Apartmanları
Tünel'den İstiklal Caddesi'ne dönüldüğünde karşımıza çıkan Narmanlı Han, farklı mimarisi ve cephesi ile İstiklal Caddesi'ndeki diğer binalardan ayrılıyor. Günümüzde Rus Başkonsolosluğunun yer aldığı Narmanlı Han, geniş bir alana yayılıyor.