Bilgili: 'Galataport 2019'da açılıyor'

Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması'nda Galataport Projesi hakkında bilgi veren Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili Galataport projesinin 2019 yılının ikinci çeyrek döneminde hizmete açılacağını söyledi.

Beyoğlu ilçesi bünyesinde sürdürülen mega altyapı projeleri ve kentsel dönüşüm yatırımlarının masaya yatırıldığı Beyoğlu Büyük Dönüşüm Buluşması'nda söz alan Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, Galataport projesiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Galataport sahili halka açacak

Bölgede halen gümrük alanı olarak kullanılmakta olan ve sivil halkın girişinin yasak oludğu 1.2 kilometrelik sahil şeridinin Galataport ile halka açılacağını söyleyen Bilgili: Bugün de bildiğiniz gibi 1.2 kilometre boyunca İstanbul halkına kapalı olan , İstanbul tarihinin en önemli merkezi konumunda bulunan bir sahili halka açacağız.Bugün gümrüklü alan olarak hizmet eden bölüm inşallah Galataport ile halkın hizmetine açılacak. Yiyecek içecek alanları, ofisler. alışveriş alanları daha önce Türkiye'ye gelmemiş değerli bir otel ve İstanbul'un tek kruvaziyer limanı çok modern biçimde yerin altına inerek teknolojik bir yapıyla İstanbul'a kazandırılacak." ifadelerini kullandı.

İstanbul'a değer katacak 5.1 milyar dolarlık yatırım

Serdar Bilgili, Galataport projesinin İstanbul'a veBeyoğlu'na büyük değer katacağını, özellikle sahil bandının halkın kullanımına açılmasının Beyoğlu ve İstanbul'u büyük katkı sunacağını da vurgulayarak projenin toplam maliyeti hakkında da bilgi verdi. Bilgili, projenin toplam yatırımının arazi için ödenen bedel ile birlikte 5.1 milyar doları bulduğunu belirterek, projenin 1.5 senelik bir gecikme yaşadığını dile getirdi. 

Bürokrasi, hukuk ve STK'Lar yüzünden gecikti

Projenin beklenmedik faktörlerin etkisiyle geciktiğine de dikkat çeken Serdar Bilgili: "Bu tip projeleri inşa eden diğer arkadaşlarım da bilirler, maalesef beklemediğimiz bürokratik ve hukuki bazen de farklı amaçlarla STK'lar tarafından çıkarılan engellerle, Türkiye için önemli ve değerli olan, bir an evel İstanbul'a kazandırılması gereken projeler maalesef gecikiyor. Sizin de değiniz gibi bunlar İstanbul'un ve Türkiye'nin projeleri. Bizim projelerimiz değil. Bunlar gereksiz yere gecikiyor. Bu gecikmelerle beraber 2019'un üçüncü çeyrek döneminde projeyi açmayı planlıyoruz. Otel ise 2020'nin ikinci çeyreğinde hizmet vermeye başlayacak. .." dedi.