Bilişim Vadisi’nde neler oluyor?

Türkiye’nin teknolojik projesi Bilişim Vadisi’nde inşaat sürüyor. Mayıs 2015’te temeli atılan projedeki son durumu öğrenmek için tıklayın.

Bilişim Vadisi’nde neler oluyor?

Türkiye’nin bilişim üssü olması hedeflenen ve Mayıs 2015’te temeli atılarak çalışmalara başlanan Bilişim Vadisi projesinin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Projenin geleceğini görüşmek için Kocaeli Valiliği’nde üst düzey bürokratların katıldığı bir toplantı düzenlendi. Konu ile ilgili Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan da yazılı açıklama yapıldı. Açıklamaya göre, toplantıda ilk olarak, Bilişim Vadisi'nin yapımında gelinen son durumun değerlendirildiği belirtildi.

Bilişim Vadisi’nde son durum

Buna göre projenin birinci etap altyapı inşaatının yüzde 85'inin tamamlandığı ifade edilen açıklamada, toplantıda, geçen mayıs ayında temeli atılan üstyapı inşaatının gelecek yıl bitirilmesinin hedeflendiği anlatıldı.

Bilişim Vadisi’nde neler oluyor?

Bilişim Vadisi nerede?

Gebze Muallimköy’de 3 milyon metrekarelik bir alana yayılan Bilişim Vadisi ile yıllık 50 milyar dolarlık ciro beklentisi var. Proje ile Türkiye’nin bilişim teknolojileri noktasında bölgenin en önemli ülkelerinden biri olması hedefleniyor. 1.25 milyon metrekarelik Ar-Ge ofis alanına sahip olacak vadide, sadece bilişim firmaları değil, bilişim teknolojilerine dayalı üretim yapmak isteyen tüm Ar-Ge firmaları da yerlerini alacak. Vadi’de ayrıca kuluçka merkezleri, uluslararası yenilik ve teknoloji transfer ofisleri ve prototip atölyeler de (Fab-Lab) yer alacak.