Bina inşaat maliyetleri yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan Nisan-Mayıs-Haziran dönemine ait Bina İnşaatı Maliyetleri, bir önceki çeyreğe göre yüzde 2.1 oranında artışa işaret etti

Bina inşaat maliyetleri yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu 2015 yılının ikinci çeyreğine ilişkin Bina İnşaatı Maliyet Endeksini açıkladı. Endekse göre Nisan-Mayıs-Haziran 2015 dönemine ait Bina İnşaatı Maliyet endeksinde bir önceki çeyreğe görü yüzde 2.1'lik artış yaşandı. Bu artış önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 6.4, dört çeyrek ortalamalası bazında ise yüzde 8'lik bir artışa denk düşüyor. 

İşçilik endeksinde artış
BİME'de 2015 yılı ikinci çeyreğine ait işçilik endeksi sonuçları da artışla tamamlandı. Bu kategorideki artış yüzde 1.4 olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yaşanan işçilik endeksi artışı ise yaşanan işçilik endeksi artışı ise yüzde 7.6 düzeyinde oldu. 

Bina inşaat maliyetleri yükseldi

Malzeme endeksinde yüzde 2.4'lük artış
TÜİK'ten yapılan açıklamaya göre malzeme endeksindeki artış, bir önceki çeyreğe kııyasla yüzde 2.4 düzeyinde gerçekleşti. Bu artış geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6.0'a denk düşüyor.