Bina inşaat maliyetleri yükseldi

Bina inşaat maliyetleri, 2016 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 2.2 oranında yükseldi.

Bina inşaat maliyetleri yükseldi

Bina inşaat maliyetleri, 2016 yılının ikinci çeyreğinde de yükselişini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu-TÜİK tarafından bugün açıklanan "Bina İnşaatı Maliyet Endeksi"ndeki artış, 2016 yılının ilk çeyreğine kıyasla yüzde 2.2 olarak gerçekleşti. 

Bina İnşaat Maliyet Endeksi'nin önceki dönemlerle kıyaslaması
Söz konusu yükselme eğilimi, bir önceki senenin aynı dönemi ve dört çeyrek ortalamaları bazında daha da yükseldi. 2015 yılının ikinci çeyreğine kıysa yüzde 6.4 olan maliyet artışı, dört çeyrek ortalamalarına kıyasla da yüzde 6.0'lık ivme kaydetti.

TÜİK 2016 yılı birinci çeyreğe ilişkin Bina İnşaat Maliyet Endeksi hakkında bilgi almak için tıklayın...

İşçilik endeksindeki artış devam ediyor
Diğer taraftan Bina İNşaat Maliyet Endeksi'nde 2016 yılının ikinci çeyrek bazında işçilik endeksinin de bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 4.1  oranında arttığı kaydedildi. Söz konusu ivme, bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 12.1 olarak gerçekleşti. Malzeme endeksindeki artış ise bir önceki çeyrek kıyaslamasında yüzde 1.5, geçen yılın aynı çeyreğine yönelik kıyaslamada ise yüzde 4.7 oranında artış kaydetti.

Bina İnşaat Maliyetleri yükselişini sürdürüyor
2016 yılının birinci çeyrek döneminde Bina İnşaat Maliyet Endeksi, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 3.3, geçen yılın aynı dönemine kıyasla da yüzde 6.4 oranında artış kaydetmişti.