Bina maliyet endeksindeki yükselme sürüyor

TÜİK tarafından hazırlanan Ekim-Aralık 2015 dönemine ait Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.4'lük artış gösterdi

Bina maliyet endeksindeki yükselme sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu, 2015 yılı 4. çeyreğine ait Bina İnşaatı Maliyet Endeksi'ni açıkladı.Bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.3'lük düşüşe karşın geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.4'lük artış gösteren Endeksin dört çeyrek ortalamalarına kıyasla artışı ise 5.9 düzeyinde oldu. 

2015'in dördüncü çeyreğinde bina maliyet endeksi yükseldi
2015 yılının, Ekim-Kasım-Aralık aylarını kapsayan Bina İnşaatı Maliyeti (BİME) verilerini kamuoyu ile paylaşan Türkiye İstatistik Kurumu, bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.3'lük bir düşüş yaşandığını ortaya koydu. Buna karşın değerler geçen yılın aynı dönemine ve dört çeyrek ortalamasına kıyasla büyük bir artış kaydetti. 

İşsizlik tehlikeli boyutlarda... TÜİK'in son verilerine ulaşmak için tıklayın...

Verilere göre Bina İnşaatı Maliyet Endeksinde 2015'in dördüncü çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5.4 ve dört çeyrek ortalamısan kıyasla da yüzde 5.9'luk artış yaşandı.

İşçilik endeksinde de yükselme
Bina İnşaatı Maliyet Endeksi 2015 4. Çeyrek Verileri'ne göre, işçilik ve malzeme endeksinde de artış devam etti. İşçilik endeksindeki artış geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 8.1, bir önceki çeyreğe kıyasla da yüzde 0.9 düzeyinde artış gösterdi. Malzeme endeksindeki artış ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 4.6 artsa da bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.7'lik düşüş kaydetti.