Binalara cinsel yaşam standardı mı geliyor?

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği tarafından yapılan açıklamaya göre, binalardaki ses yalıtımı cinsel yaşamı etkiliyor

Binalara cinsel yaşam standardı mı geliyor?

28 Mayıs 2014 / Emlakwebtv
Ses yalıtımı; gürültüden korunmak için ve gürültünün zararlı etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan işlemlere denir. Yapılarda ses yalıtımı için döşeme altı ses önleyici politen köpük, duvar altı ses yalıtım şeridi gibi önleyici teknikler kullanılır. Konut sektörünün gelişmesi ile birlikte konut sahibi olmak isteyenlerin talepleri de artmaya başlamış olup, bununla birlikte yapılarda sosyal donatılar, özel hizmetler ekleniyor. Son olarak ise ebeveyn banyosu aile arasında mahremiyeti korumak adına ilgi görüyor. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED), 'hayalinizdeki ev' diye pazarlanan binaların aslında cinsel hayat için hiç de uygun olmadığını vurguluyor.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı psikoterapist Uz. Dr. Cem Keçe, keyifli ve mutlu bir cinsel yaşam , toplumsal huzur, güzel partner ilişkileri ve sağlıklı çocuk gelişimi için evlerde ses yalıtımı ve ebeveyn banyosu yapımının zorunlu kılınmasını tavsiye ediyor. Keçe sözlerine şöyle devam ediyor:

Oturma odası gibi kullanılan salonlara açılan yatak odası kapıları günümüz inşaat sektöründe her ne kadar maziye karışsa da, hâlâ yapılan konutların pek çoğu çiftlerin sağlıklı, doyumlu ve doyurucu bir cinsellik yaşaması için uygun değil. Ülkemizde ‘hayalinizdeki ev’ diye dillendirilen konutların neredeyse çok azında çiftler arzuladıkları cinselliği yaşayabiliyor. Bu nedenle fiziksel çevrenin insanlarla uyumlu olması gerekiyor. Çiftin fiziksel sağlığını etkilediği kadar, ruh sağlığını, dolayısıyla mutluluğunu ve partner ilişkilerini de etkileyen önemli bir faktör olan ev ergonomisinin mutlaka cinsel yaşama uygun düzenlenmesi gerekiyor. Çünkü cinsellik özgürce yaşandığında zevk verebiliyor, birbirine dokunan ve arzuları doğrultusunda cinsel beklentilerini sakınarak değil, aksine zevk alarak gerçekleştirebilen çiftlerin ilişkisi diğerlerine nazaran daha uzun ömürlü olabiliyor.

Sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü bir cinsel yaşam için çiftin özgürlüğünü ve özelini betimleyen mahremiyet oldukça önemli bir ihtiyaç. Mahremiyet olmadan sağlıklı bir birey, ebeveyn ya da karı-koca olunamıyor. İnsanlar farklı psikolojik ihtiyaçlarından dolayı seks yapabiliyor. Karşı cins tarafından beğenilmek, arzulanmak, tercih edilmek kişinin içinde var olan güvensizlik ve değersizlik duyularının tatmin edilmesine yardımcı olabiliyor. Bununla birlikte, bireyin arzu, istek ve beklentilerinin gerçekleşebilmesi çiftin daha mutlu, sorumlu, başarılı, sıcak, samimi ve iyi birer ebeveyn olabilmesini sağlıyor.

Boşanma sebepleri ses yalıtımı mı?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Türkiye Müteahhitler Birliği’nin mahrem bir cinsel yaşam için binalara yeni standartlar getiriyor. Çiftlerin cinselliği gerektiği gibi yaşayamaması cinsel işlev bozukluklarına neden olabileceği gibi, partnerlerin birbirinden uzaklaşmasına, cinsel ilişkiye girmekten kaçınmalarına hatta boşanmalara bile neden olduğunu açıklayan CİSED, mutlu bir cinsel yaşam, toplumsal huzur, güzel partner ilişkileri ve sağlıklı çocuk gelişimi için iskân kanunlarında ses yalıtımı ve ebeveyn banyosu yapımının zorunlu kılınmasını tavsiye ediyor.