Bireysel kredi kullanımı bir yılda yüzde 12 arttı

Bankalar ve banka dışı finans kuruluşlarınca bireysel nitelikli kredi ve kredi kartı kullanımı son bir yılda yüzde 12 oranında yükseldi. Toplam içinde en yüksek artış yüzde 16.3 ile konut kredilerinde saptandı.

Bireysel kredi kullanımı bir yılda yüzde 12 arttı

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar aracılığıyla gerçek kişilerin kullandığı bireysel nitelikli kredi ve kredi kartıları Şubat ayı itibarıyla son bir yılda yüzde 12 seviyesinde artış yaşadı. Toplam kredi ve kredi kartı kullanımındaki miktar 462 milyar TL seviyesine ulaşırken, en yüksek artış konut kredilerinde yaşandı. Konut kredilerindeki artış oranı yüzde 16.3 olarak ölçüldü

Konut kredilerinin oranı yüzde 38.3 seviyesinde

Bireysel nitelikli kredi kartları ve kredi bakiyesi içinde konut kredilerinin payı yüzde 38.2 olarak ölçüldü. Kredi kartlarının oranı yüzde 17.8, taşıt kredilerinin oranı ise yüzde 6.6 olarak belirlenirken, diğer ihtiyaç kredilerinin toplamı yüzde 37.4 oldu. 

Kredi kullandıran kuruluş sınıflaması ve oranlar

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre nakit kredilerin 1.8 milyar TL'lik kısmı bankalar tarafından kullanıdırıldı. Finansal kiralama şirketlerinin kullandırdığı kredi 41 milyar TL, finansman şirketlerinin kullandırdığı kredi 27 milyar TL ve faktöring şirketlerinin kullandırdığı kredi ise 24 milyar TL olarak ölçüldü.