Bireysel kredilerde konutun payı: Yüzde 37

TBB Risk Merkezi'nin Mayıs ayı verilerine göre bireysel kredi kullanım oranlarında yüzde 8.2'lik artış gerçekleşti. Mayıs ayında bireysel kredilerin yüzde 37'sini konut kredileri oluşturdu.

Bireysel kredilerde konutun payı: Yüzde 37

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan Mayıs 2016 verilerine göre toplam nakdi kredilerde 1.9 trilyon TL düzeyine ulaşıldı.

Kurumsal nakit kredilerde inşaatın payı: Yüzde 11
Kurumsal nakit krediler bazında en yüksek payın yüzde 26.7 ile imalat sanayiine verildiği bu dönemde, ticaret sektörünün payı yüzde 18, inşaat sektörünün payı ise yüzde 11 düzeyinde gerçekleşti.

Bireysel kredi kullanım oranı artıyor
Bireysel kredi kullanan kişi sayısının son bir yılda 1.5 milyon arttığının altını çizen  verilere göre bankalar ya da banka dış kredi kurumları tarafından kullandırılan bireysel kredilerde yüzde 8.2 düzeyinde bir artış kaydedildi. Bu kategoride ulaşılan düzey 424 milyar TL olurken, bireysel krediler içindeki en yüksek artışın yüzde 15.4 ile taşıt kredilerinde yaşandığı belirtildi. Diğer taraftan en düşük artış da yüzde 3.2 ile ihtiyaç kredilerinde gerçekleşti.

Konut kredilerinin bireysel kredilerdeki payı: Yüzde 37
Diğer taraftan konut Mayıs ayı bazında bireysel kredi kullanım oranları içindeki en yüksek pay, yüzde 38 ile ihtiyaç kredileri tarafından oluşturulurken, konut kredilerinin payı yüzde 37 oldu. Bireysel kredi kullanan kişi sayısının 26.3 milyona ulaştığı bu dönemde ortalama bireysel kredi miktarı 16.1 düzeyinde gerçekleşti. Konut kredilerindeki ortalama kullanım ise 69.4 bin lira olurken, ihtiyaç kredisi ortalaması 8.6 bin TL düzeyinde gerçekleşti.