Boğaz'ın tarihi 5 yalısı

Yalıları ile tarihe kazınan İstanbul Boğazı ve Boğaz'ın tarihi 5 yalısı... Haberimizde

Boğaz'ın tarihi 5 yalısı

Kıbrıslı Yalısı

20 adet odanın bulunduğu Kıbrıslı Yalısı 64 metrekarelik bir sahil cephesine sahip. Yalının ilk sahibi İzzet Mehmet Paşa. 1840 yılında yalıyı Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa satın almış ve o zamandan beri aynı ailede kalmıştır. Yalı şu anda Halis Komili'nin eşi Alev Komili'ye ait. Kıbrıslı Yalısı'nın değeri ise yaklaşık 120 milyon dolar. 

Ahmet Afif Paşa Yalısı

Ahmet Afif Paşa Yalısı'nın ilk sahibi Koca Reşit Paşa'nın kızı Ferendiz Hanım'dır. Yalı adını ikinci sahibi olan Ahmet Afif Paşa'dan almıştır. Yalının arsası 2 bin 242 metrekaredir. Birinci katta yedi oda, ikinci katta banyolu yedi oda, servis katı olarak planlanan son katta da yedi oda olmak üzere toplam 21 odası olan yalıda, toplam 4 katı bulunan yalıda setli bahçeden sonra,  kayıkhanenin yer aldığı rıhtım platformuna inilir.

Boğaz'ın tarihi 5 yalısı

Ahmet Afif Paşa Yalısı

Mısır Konsolosluğu

İtalyan Mimar Raimondo D'Aranco tarafından 1902 yılında inşa edilen Yalı Hip Abbas Hilmi Paşa'nın annesi için yazlık bir ev olarak yapılmıştır. Günümüzde ise Mısır Konsolosluğu büroları ve personelin evi olarak kullanılıyor. 

Çırağan Sarayı 

Sultan II. Mahmut ile başlayan, Sultan Abdülmecid tarafından tekrar inşa ettirilen, 1910’da çıkan yangınla bir süre kullanılmayan saray, yıllar boyunca Osmanlı sultan ve sadrazamlarına ev sahipliği yaptı.

Boğaz'ın tarihi 5 yalısı

Çırağan Sarayı

Esma Sultan Yalısı 

Esma Sultan Yalısı adını I. Abdülhamit'in kızı Esma Sultan'dan alıyor. Esma Sultn 10 yaşındayken kendisine tahsis edilen Yalı 1915'e kadar Osmanlı hanedanı mülkiyetinde kaldı. 1920'lerde ise yaşanan yangından sonra 1975'e kadar depo olarak kullanıldı. Şimdilerde Esma Sultan Yalısı, Marmara Otel zinciri tarafından çeşitli toplantılar ve konferanslara hizmet vermek amacıyla çalıştırılmakta olup, tarihi atmosfer içinde müşterilerine hizmet vermekte.