Borsa İstanbul’da gong çaldı, İMKB tarih oldu

Türk finans dünyasının en önemli projelerinden birisi olan Borsa İstanbul, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende çalınan ilk gongla faaliyetlerine başladı

Borsa İstanbul’da gong çaldı, İMKB tarih oldu

9 Nisan 2013 / emlakwebtv
Borsa İstanbul A.Ş.’nin faaliyete başlaması dolayısıyla İstinye’deki merkezinde gong töreni düzenlendi.

Törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Dr. Vahdettin Ertaş, Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, işlem gören şirketlerin ve aracı kurumların temsilcileri ile Türk iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Ünvanın BORSA İSTANBUL olarak değişmesi nedeniyle Pay Piyasası ve Borçlanma Araçları Piyasası’nda işlem gören menkul kıymetlerden hesaplanan endekslerin yer alan İMKB’nin kısaltması BİST olarak değiştirildi.

İMKB, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası (VOB) ve istanbul Altın Borsası’nı (İAB) aynı çatı altında toplayan BORSA İSTANBUL’un dokuz kişilik yönetim kumlunda İbrahim Turhan, Osman Akyüz, Seyit Ahmet Işkın, Talat Ulussever, Hüseyin Kelezoğlu, Işınsu Kestelli, Atilla Koksal, Melikşah Utku ve Mustafa Büyükabacı yer alıyor.

Borsa İstanbul’un Bayrakları Köprülerde Dalgalanmaya Başladı
Törende, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gongu çalmasının ardından Borsa İstanbul resmen faaliyetlerine başlamış oldu. Başbakan Erdoğan’ın, gonga vurduğu sırada İstanbul Boğaz ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde Borsa İstanbul A.Ş.’nin yeni logosunun yer aldığı bayraklar dalgalanmaya başladı.

Hedef, İstanbul’u Bölgesinde Finansal Bir Üs Konumuna Getirmek
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye sermaye piyasalarının Türkiye ekonomisinin son yıllarda göstermiş olduğu performans ile uyumlu bir büyüklüğe erişebilmesi için stratejik bir plan çerçevesinde hareket ettiklerini hatırlattı.

Borsa İstanbul ile Türkiye sermaye piyasalarında yatay ve dikey konsolidasyonun sağlanmasının hedeflendiğini bildiren Dr. M. İbrahim Turhan, bu doğrultuda atılacak adımların nihai hedefinin yatırımcıların tek bir borsa, tek bir teknolojik platform, tek bir yatırımcı, takas ve saklama hesabı üzerinden tüm finansal varlıklara erişimlerini mümkün kılmak olduğunu söyledi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. M. İbrahim Turhan, yeni şirket Borsa İstanbul ile borsanın teknolojik altyapısının geliştirilerek dünya borsalarıyla uyumlu işlem sürelerinin ve emir işleme kapasitelerinin yakalanacağını, halka arzlar ve ihraççı kurumların teşviki yoluyla ürün çeşitliliğinin ve derinliğin sağlanacağını, yatırımcı bilincinin ve sayısının artırılarak kurumsal yatırımcıların özendirileceğini anlattı.

Dr. M. İbrahim Turhan, Borsa İstanbul’un yakın çevresinde yer alan borsalar ve diğer gelişmekte olan ülke borsaları ile işbirlikleri yoluna giderek İstanbul’u bölgesinde finansal bir üs konumuna ulaştıracaklarını bildirdi.