Bu binada yağmur yağdığında müzik çalıyor

Birbirinden ilginç binaların yer aldığı Kunsthofpassage, Almanya'Nın Dresden şehrinde bulunuyor. Bu ilginç binalardan bir tanesi de yağmur yağdığında müzik çalan bina...

Bu binada yağmur yağdığında müzik çalıyor

Birbirinden ilginç binaların yer aldığı Kunsthofpassage, Almanya'nın Dresden şehrinde bulunuyor. Bu ilginç binalardan bir tanesi de yağmur yağdığında müzik çalan bina... Pasajın avlusunda bulunan binalar müzisyen ve mimarların ortak eseri. Elementler avlusu denilen bölümde yer alan evlerde ise bir elementi temsil eden figürler bulunuyor. 

Bu binada yağmur yağdığında müzik çalıyor

Avludaki music house adı verilen ev ise elementlerden suyu temsil ediyor.  Müzik çalan binanın yanındaki sarı bina ise ışığı temsil ediyor. Suyu temsil eden binanın dışı mavi renk ile boyanmış ve dış cepheye gelişigüzel yerleştirilmiş olarak görünen enstrümanlar yağmur yağdığında uyumla çalışıp sesler üretiyor. Birbiri ile uyumlu olarak dizilmiş enstrümanlar yağmurun şiddetine göre müzik çalıyor. 

Bu binada yağmur yağdığında müzik çalıyor

The Singing House olarak isim verilen binanın dış duvarlarında, borulardan ve hunilerden oluşan düzenek bulunuyor. Heykeltraş Annette Paul ve tasarımcı Christoph Rossner ile Andre Tempel'in tasarımı olan bina, yağmurlu havalarda müzik çalıyor. Almanya'nın Dresden şehrinde özel olarak tasarlanan yağmur yağdığında müzik çalan binanın dış cephesindeki su olukları ve huniler yağmur yağdığında müzik çalması ile tüm dünyadan turistlerin ilgisini çekiyor.