Büyük kayıpları önlemek için dönüşüyoruz

İstanbul'da "Dönüşüm Devam Ediyor" programına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Belediye Başkanları'na Kentsel Dönüşüm çağrısı yaptı

Büyük kayıpları önlemek için dönüşüyoruz

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Kentsel Dönüşüm Aileleri'nin katılımıyla düzenlenen "Dönüşüm Devam Ediyor" programına katıldı. Etkinlikte konuşan Güllüce, gayrimenkulün dünyada en zor paylaşılan şey olduğunu beilrterek, yaşanan kayıpları telafi etmek için belediye başkanları, bakanlıklar ve hükümetin ortaklaşa çalışması gerektiğinin altını çizdi. 

Deprem yaklaşıyor, Türkiye dönüşüyor
Kentsel Dönüşüm Kanunu çıktığında komisyon başkanı olduğunu ve dönüşümün bu kadar hızlı ilerleyeceğini tahmin etmediğini ifade eden Bakan Güllüce, "Daha uzun bir zaman alacağını sanıyordum. Genç, yeni bir uygulama, kaynak problemi var, başka problemleri var gibi sorular vardı kafamın içinde. Türkiye çok büyük hızla kentsel dönüşüme gidiyor" diye konuştu.

Bakan Güllüce, hangi partiden olursa olsun bütün belediye başkanlarına kentsel dönüşümde birlikte çalışma çağrısı yaptı.

Türkiye deprem kuşağında, tehlike büyük
Türkiye'nin deprem kuşağında yer aldığını hatırlatan Bakan Güllüce, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Nasıl dünyanın en büyük havaalanını başlattık ve bitireceksek, nasıl hızlı treni yaptıysak, nasıl dünyanın sağlıkta en hızlı yükselen ülkesi konumuna geldiysek, sahra çadırı gibi koğuşların olduğu ve her koğuşta 20-40 kişinin yattığı hastanelerde 1-2 kişinin yattığı odalara döndürmeyi başarabildiysek, biz kentsel dönüşümü de başarabileceğimizi düşünüyoruz.

Dönüşümde 3 milyar liralık enerji tasarrufu
Kentsel dönüşüm bittiğinde 3 milyar liralık enerji tasarrufu sağlanacağını kaydeden Güllüce, kentsel dönüşümde deprem riskinin azaltıldığını, çağdaş Türkiye'ye uygun şehir yaratıldığını anlattı.